Lehtësohen masat anti-Kovid

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/03/2022

Nxënësit nga shkollat fillore lirohen nga mbajtja e detyrueshme e maskave, por masat mbetën për mësuesit dhe personelin teknik, kapaciteti i plotësimit të objekteve të mbyllura, si opera, teatro, kinema rritet prej 50 për qind në 75 për qind dhe hiqen certifikatat për qëndrim në pjesën e hapur në objektet e hotelerisë.

Këto janë mast të miratuara nga Komisioni për Sëmundje Infektive, që ajo i ka rekomanduar nga Shtabi kryesor i krizës, dhe për miratim nga ana e Qeverisë.

“Sot kemi seancë të rregullt të Komisionit për Sëmundje Infektive në të cilën do të shqyrtojmë gjendjen epidemiologjike nga jave e kaluar dhe në bazë të numrave nga jave e kaluar, dhe ato kritere që përmendem në kumtesë herën e kaluar që po tentojmë të objektivizojmë përqindjen e rrezikut epidemiologjik së sollën tre masa në përputhje me algoritmin e ri të përqindjes së rrezikziut”, deklaroi kryetari i Komisionit të Sëmundjeve Infektive Aleksandar Petliçkovski.

Ai tregoi se nxënësve nuk u ndalohet të mbajnë maska në shkolla, nëse konsiderojnë se duhet t’i mbajnë.

“E drejtë e zgjedhjes, Zllate Mehmedoviq tha se anëtarët e familjes dhe dëshirojnë të mbrojnë, nuk është e ndaluar të mbahet maskë, por e detyrimin, obligimin e shfuqizojmë. Nuk ka detyrim për mbajtje të detyrueshme të maskës në shkolla”, sqaroi Petliçkovski.

Zëdhënësi i Komisionit Zllate Mehmedoviq tha se për momentin mënyra e izolimit mbetët e njetjë, ndërsa masat do të lirohen apo vjetërsohen në varësi nga gjendja epidemiologjike.

Në lidhje me vaksinimin, Petliçkovski tha se , absolutisht do të përkushtohen në promovimin e saj, si mënyrën më e mirë për menaxhim me pandeminë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ