Lehtësohet qarkullimi në Tabanoc, rriten kapacitetet policore, hapen korsi të reja

Picture of ina-online
ina-online

11/07/2024

Ministria e Brendshme e Maqedonisë së Veriut njoftoi se po ndërmerr të gjitha masat dhe aktivitetet për lehtësuar lëvizjen e lirë dhe evitimin e radhëve të gjata në pikat kufitare, kryesisht në Tabanoc.

Nga MPB theksuan se janë angazhuar policë shtesë dhe po vihen në funksion të gjitha korsitë në këtë pikë kufitare.

“Duke pasur parasysh pushimet vjetore dhe periudhën e verës, është normale dhe e pritshme që të kemi një rritje të numrit të pasagjerëve dhe automjeteve, duke pasur parasysh që vendi përdoret si vend tranzit për turistët destinacioni përfundimtar i të cilëve është Greqia dhe gjatë kësaj periudhe kemiedhe një fluks nga diaspora e cila po vjen për pushime në vendlindje. Po mundohemi që kohën e kontrollit të pasaportave ta reduktojmë në një minimum pritjeje”, thonë nga MPB.

Turistët që kaluan kufirin mëngjesin e sotëm thanë se presin nga 15 deri në 20 minuta, që për ta është çuditërisht e shpejtë dhe efikase, pasi thonë se janë të vetëdijshëm se është kulmi i sezonit turistik.

Modernizimi dhe përmirësimi i punës në vendkalimet kufitare, por edhe rindërtimi i vendkalimeve kufitare Qafë Thanë dhe Deve Bair, ishin në fokus të takimit të sotëm të ministrit të Transportit Aleksandar Nikoloski dhe drejtorit të Drejtorisë doganore Boban Nikollovski.

“Gjatë takimit me Nikollovskin biseduam për dinamikën e realizimit të projekteve të realizuara nga Ministria si pjesë e procesit për promovimin e tregtisë dhe transportit në Ballkanin Perëndimor, të cilat kanë për qëllim modernizimin dhe përmirësimin e punës në vendkalimet kufitare. Bëhet fjalë për projektin për sistemin e ri për video vëzhgim dhe njohje automatike të targave përmes të cilit vendosen mbi 350 lloje të kamerave vëzhguese në pikat kufitare”, njoftoi Ministria e Transportit.

Ministri Nikoloski shprehu besimin se projektet realizohen me dinamikën e duhur, e të gjitha me qëllim të përmirësimit të sistemit të shërbimeve të ofruara në pikat kufitare.(INA)

TË FUNDIT
1 min
Valdet Zekaj rrëfen detaje nga ngjaret e Lagjes së Trimave në Kumanovë
12 minuta
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
12 minuta
Mbytet një person në Liqenin e Dojranit
15 minuta
Ministri Murtezani takohet me ambasadoren Ageler: Të përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe integrimin e vendit në BE
17 minuta
FOTO/Durmishi-Grigorjan: Jemi të përkushtuar të thellojmë bashkëpunimin për rritjen ekonomike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
57 minuta
Dr. Ilir Shabani, drejtor i ri i Klinikës për Sëmundje Ortopedike në Shkup
18 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
4 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
17 minuta
FOTO/Durmishi-Grigorjan: Jemi të përkushtuar të thellojmë bashkëpunimin për rritjen ekonomike

LEXO MË SHUMË

valdet zekaj val

Valdet Zekaj rrëfen detaje nga ngjaret e Lagjes së Trimave në Kumanovë

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

dojran

Mbytet një person në Liqenin e Dojranit

ageler murtezani

Ministri Murtezani takohet me ambasadoren Ageler: Të përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe integrimin e vendit në BE

besar durmishi

FOTO/Durmishi-Grigorjan: Jemi të përkushtuar të thellojmë bashkëpunimin për rritjen ekonomike

IMG_4483

Dr. Ilir Shabani, drejtor i ri i Klinikës për Sëmundje Ortopedike në Shkup

rijad shaqiri

Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së

mickoski-2

Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

INFO

NA NDIQ