Leipzig në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, eleminon Atletico Madridin i ri –

0

Skuadra gjermane, RB Leipzig, ka arritur sukses historik në Ligën e Kampionëve pasi e mposhtën, Atletico Madridin me rezultat 2-1.

Për herë të parë në historinë e saj, suakuadra gjermane arrinë një gjysmëfinale të Ligën së Kampionëve.

Pjesa e parë ishte e dominuar e tëra nga gjermanet, të cilët sulmuan por nuk arritën që të shënonin.

Në pjesën e dytë, Leipzig. vazhdojë me dominimin dhe arritaris Saint-Germaini të goli i parë në minutën e 50-të përmes, Dani Olmo.

Atletico Madrid, golin e barazimit pas një depërtimi të Joao Felix në të cilin shkaktohet penallti të cilën në gol e shndërron pikërisht i njëjti lojtarë në minutën e 71-të.

Tyler Adams, në minutën e 88 shënoi golin e fitores së madhe dhe kualifikimit historik të Lepzing-ut.
Skuadra gjermane në gjysmëfinale përballet me Paris Saint-Germain.