Lëndohen rëndë në Gjermani pesë puntorë skelesh nga Maqedonia e Veriut

INA
INA

10 Shtator, 2023

Katër persona janë lënduar, disa prej të cilëve në rrezik për jetën, në një aksident të rëndë pune në një kantier ndërtimi në Elbbrücken të Hamburgut.

Për arsye që janë ende të paqarta, të shtunën e kaluar pasdite skelat u shembën dhe i tërhoqën punëtorët në thellësi, tha një zëdhënës i policisë gjermane, transmeton portali Shtegu.com. Burrat ranë nga një lartësi prej rreth pesë metrash. Të plagosur rëndë kanë mbetur tre punëtorë ndërtimi të moshës 27, 35 dhe 53 vjeç. Një viktimë e katërt e aksidentit, 21 vjeç, ka pësuar lëndime të rrezikshme për jetën, megjithëse mjekët kanë mundur ta stabilizojnë atë në mënyrë që jeta e tij të mos jetë më në rrezik të dielën, tha policia.

Sipas hetimeve fillestare, punëtorët e ndërtimit nga Maqedonia e Veriut ishin të zënë me çmontimin e skelave në urën hekurudhore kur njëra anë e nënskelës së nevojshme për këtë, papritmas u largua. Kjo bëri që burrat të binin rreth pesë metra. Duke qenë se në momentin e aksidentit batica ishte e ulët në Norderelbe, e cila rrjedh poshtë urës dhe nuk kishte ujë në lumë, punëtorët e ndërtimit ranë në shtratin e gurtë të lumit.

Për zbardhjen e rrethanave, policia dhe Policia Kriminale e Shtetit thanë se kanë nisur procedimin penal për lëndim trupor nga pakujdesia. Megjithatë, hetimet e mëtejshme tani i përkasin Inspektoratit Federal të Policisë së Hamburgut, i cili është përgjegjës, ndër të tjera, për trafikun hekurudhor.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

londer-policia

Londër/ Morën peng italianin, dënohen 4 shqiptarët

alban gashi restorant

Gastronomi Alban Gashi me një restorant të ri në Gjermani

keanu reevs rivs vesel veseli

Aktori i njohur drekon te restoranti i shqiptarit në Zvicër

zvicer-policia

Maqedonasi plaçkit një bankë në Zvicër, por arrestohet menjëherë

nefail maliqi

Zyrtare, Zvicra bëhet me 300.000 shqiptarë

Dioguardi vjosa osmani

Presidentja Osmani dekoron me Urdhrin e Lirisë, ish-kongresistin, Joe DioGuardi dhe aktivisten Shirley Cloyes DioGuardi

Norvegjia

Norvegjia është jetë për ballkanasit, ja sa janë rrogat dhe profesionet më të paguara?

dashnim hebibi

Në tre librat e rinj të Dashnim Hebibi, do të gjeni veten të pasqyruar në petk fisnikërie

policia italiane

Vritet me kaçavidë shqiptari në Itali, autor i ngjarjes një bashkatdhetar (FOTO)

INFO

NA NDIQ