Leo Messi mund të thyejë së shpejti tre rekordet evropiane të Cristiano Ronaldos

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/01/2023

Pas kalimit të shumëpërfolur të Cristiano Ronaldos te Al-Nasr, Lionel Messi ka mundësinë të thyejë tre rekorde të portugezit në Evropë.

Leo dhe Cristiano janë në majat e futbollit europian për gati dy dekada, duke motivuar njëri-tjetrin por, së fundmi Ronaldo nuk luan më në Evropë dhe Messi vazhdon të luajë për PSG-në.

Le të shohim se çfarë rekordesh mund të thyejë Leo në të ardhmen e afërt:

Rekord për gola në Evropë

Cristiano e kaloi Messin duke u bërë lojtari me më shumë gola në top 5 ligat e Evropës. Portugezi ka shënuar 696 gola për Manchester United në Premier League, për Real Madrid në La Liga dhe për Juventus në Serie A.

Megjithatë, fituesi i Kupës së Botës është vetëm një gol prapa dhe mund ta kalojë yllin portugez nëse godet rrjetën dy herë në Ligue 1.

Nëse Messi shënon një dopie në ndeshjen e radhës të kampionatit vendas, do të thyejë rekordin e Ronaldos prej 832 ndeshjesh, ndërsa Cristiano-s iu deshën 919 ndeshje për ta vendosur atë.

Rekordi i golave ​​në Champions League

Zakonisht besohet se Ronaldo është një lojtar më egoist se Messi, por statistikat në Champions League tregojnë se nuk është kështu. Portugezi ka 41 asistime në kompeticionin kryesor të Evropës, ndërsa ylli i PSG-së ka 40.

Tani që Ronaldo po luan në Arabinë Saudite, Messi ka një shans për ta kaluar atë së shpejti. Në 1/8 e finales së Champions League, PSG do të takohet me Bayernin. Argjentinasit i nevojiten vetëm dy asistime për një rekord absolut.

Rekordi i golave ​​në Champions League

Nuk do të jetë e lehtë për Lionel Messin të mposhtë rekordin e Cristiano Ronaldos për më shumë gola në Champions League para fundit të sezonit aktual. Argjentinasit 35-vjeçar i nevojiten 12 gola të tjerë për të mposhtur portugezin: Leo tani ka 129 gola nga 140 që ka Cristiano.

Messi pritet të nënshkruajë një kontratë të re me PSG-në ose ndoshta edhe të kthehet te Barcelona në mënyrë që të mund të shënojë në Champions League sezonin e ardhshëm.

TË FUNDIT
39 minuta
Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë
6 orë
Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”
7 orë
“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”
7 orë
Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë
7 orë
Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi...

ME TE LEXUARA

7 orë
Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi...
7 orë
Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë
7 orë
“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”
6 orë
Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”
39 minuta
Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë
1 ditë
Ish-bashkëlojtari paralajmëron ashpër Mbappen për ambientin tek Real Madridi
1 ditë
Historike, ekipi modest francez për herë të në Ligën e Kampionëve
1 ditë
Ende e paqartë e ardhmja e Guardiolës: Dua të qëndrojë në Mançester

LEXO MË SHUMË

toni kroos kros

Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë

zlatko dalic

Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”

alonso xhaka

“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”

luka modric

Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë

Thiago Motta

Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi…

gatusooo-2

Gattuso përgatitet për të shkuar në Ligën Saudite…

Jurgen Klopp

Emocione dhe lot në lamtumirën e Jurgen Klopp nga Liverpooli

sylvinjo silvinjo

Ja kur pritet t’i zbulojë trajneri Silvinjo emrat e futbollistëve të Shqipërisë për EURO 2024

guardiola

Ende e paqartë e ardhmja e Guardiolës: Dua të qëndrojë në Mançester

INFO

NA NDIQ