LEVICA kundër ndërtimit të Stadiumit: Neoballisti Kasami ndjell fashizëm mbi popullatën jo shqiptare të Tetovës!

Picture of ina-online
ina-online

13/04/2024

Pas inaugurimit të djeshëm të punimeve për ndërtimin e stadiumit të ri nga ana Kryetarit të Komunës së Tetovës,Bilall Kasamit, nëpërmjet një kumtese ka reaguar ashpërpartia E Majta (LEVICA), duke akuzuar rëndë kryetarin e Komunes për secesionizëm radikal dhe emërtim të stadiumit ekskluzivisht në gjuhën shqipe.ja kumtesa e plotë e Levicës:

“Neoballisti Kasami, por edhe kryetari më i keq që ka pasur deri më tani Tetova, rrënoi stadiumin e qytetit në Tetovë, për të mbledhur vota për Besën, partinë e tij mëmë dhe zhvillimin e fashizmit mbi popullatën joshqiptare të qytetit. .

Kujtojmë se klubet maqedonase nuk lejohen të stërviten apo të luajnë ndeshje në stadium.

Secesionizmi radikal, të cilin ai e propagandoi dje përmes himneve kombëtare të vendeve fqinje dhe emërtimit të stadiumit ekskluzivisht në gjuhën shqipe.

Ekstremizmi dhe nacionalizmi madhështor i Kasamit nuk ka sjellë bashkëjetesë për qytetarët e Tetovës, por ka zgjuar fantazma të vjetra nga e kaluara jo e largët.
Shpresojmë që pas 8 majit qeveria të guxojë më në fund të nisë procedimin penal dhe ligjor ndaj sherifit të qytetit me mendje fashiste.

Ai ka shkelur dhe shkel të gjitha dekretet kushtetuese dhe shtetërore dhe sillet sikur Tetova të jetë kopshti i tij privat”, thuhet në reagimin e Levicës.

 

TË FUNDIT
1 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
5 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
5 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
5 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
19 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
5 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ