“Levica” provokon në Çair, me rastin e vizitës së Kurtit

ina-online
ina-online

11 Gusht, 2023

Partia e majtë maqedonase “Levica” sot përmes një aktiviteti ka provokuar dhe tensionuar situatën para mbërritjes së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Çair të Shkupit.

Aktivistë të saj që siç i quajnë “Rinistët e kuq” vendosën në Çair siç thanë emrat e të gjithë partizanëve të vrarë të Brigadës së Dytë Maqedonase. Reagimi i tyre është se rruga që sot mori emrin “Adem Demaçi” deri dje ishte emërtuar si “Brigada e dytë maqedonase”, përcjell INA.

“Rruga që nderonte ata që dhanë jetën në luftë me okupatorin fashist bullgar nesër do ta dnerojë Adem Demaçin, një separatist nga Jugosllavia që luftoi për Shqipëri të Madhe dhe Kosovë të pavarur, disa herë i dënuar me burg në Jugosllavi. Mos t`ua vrasin sytë këto emra kur do të jenë në solemnitetin për riemërimin e kësaj rruge, kurse ata që miratuan këtë vendim, ta dijnë se populli maqedonas nuk harron e nuk fal. Sot fshijnë kujtimet e Rrugëve, Parqeve, Përmendoreve, nesër do t`u mvishen librave shkollor dhe historisë sonë. Populli maqedonas, mjaft ishte, zgjohu, vetëdijësohu dhe mso flej! Vdekje fashizmit, liri popullit!”, reagoi “Levica”.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

kiro gligorov atentat-696x440

28 vjet nga atentati ndaj presidentit Kiro Gligorov

evn-fatura

LSDM: Çmimi i rrymës nuk do të rritet, po kthehet tarifa e lirë ditore nga dhjetori

kuvendi parlamenti

Propozim-rregullorja e re e Kuvendit të RMV-së sot para deputetëve

spital-1130x635-1-696x391

Një fëmijë 17 vjeçar me autizëm i lidhur me zinxhir në spitalin psikiatrik në Demir Hisar

mepso

Pezullohet kompania diskutabile, MEPSO-s i merrte energjinë elektrike pa e paguar

INFO

NA NDIQ