Lëvizja BESA: Ali Ahmeti dhe Kovaçevski të flasin publikisht – a janë ende pjesë e “Ballkanit të Hapur” të Serbisë?

Picture of ina-online
ina-online

01/10/2023

Lëvizja Besa ka drejtuar sot pyetje drejt kreut të qeverisë Dimitar Kovaçevski dhe partnerit të tij, Ali Ahmeti, në lidhje me çështjen e “Ballkanit të Hapur”, përcjell KlanM.

“Po bëhet një javë që kur Serbia përmes terroristëve të saj, sulmoi integritetin territorial të Kosovës dhe tentoi të destabilizojë Ballkanin, si pasojë e së cilës e humbi jetën rreshteri i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ndërsa Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ende nuk tregojnë hapur nëse po e mbështesin ende Vuçiqin dhe iniciativën e tij ‘Ballkani i Hapur’, ose janë me Kosovën dhe paqen”, thonë nga Lëvizja Besa.
Lëvizja BESA, siç thuhet në reagim, që në fillim të promovimit e kundërshtoi ashpër iniciativën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, “Ballkani i Hapur”, pasi qasja e vetë presidentit serb ishte tepër misterioze dhe me qëllime të kundërta nga ajo që i shfaqte në opinion.

Kjo sepse sipas Besës, iniciativa “Ballkani i Hapur” ka për qëllim kontrollin e vendeve të Ballkanit Perëndimor direkt nga Serbia, ndërsa në mënyrë indirekte nga Rusia, përcjell KlanM.

“Kjo po dëshmohet për çdo ditë e më tepër, prandaj edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nga press qendra e Qeverisë së Maqedonisë e tha se kjo iniciativë është e përfunduar dhe vendet e Ballkanit duhet të fokusohen te Procesi i Berlinit. Ali Ahmeti dhe Dimitar Kovaçevski ua kanë borxh qytetarëve që tu përgjigjen: A janë me Kosovën që nënkupton me Evropën dhe SHBA-në ose me Serbinë dhe ‘Ballkanin e Hapur’ e cila kontrollohet nga kthetrat e Rusisë?”, përfundon reagimi i Lëvizjes Besa./KlanMacedonia

TË FUNDIT
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
2 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
2 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

ME TE LEXUARA

13 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
2 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
13 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre

LEXO MË SHUMË

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

moti shiu

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme

bekim qoku kuvend

Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita

INFO

NA NDIQ