Lëvizja BESA: MASH vazhdon talljen me nxënësit – ministri Shaqiri ka dështuar totalisht!

ina-online
ina-online

22/12/2023

Lëvizja BESA reagon ndaj Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, duke theksuar se ky dikaster nuk ka të ndalur me talljet që i bën me nxënësit në vendin tonë.

“Pas dështimit të furnizimit të tyre me libra, notimit tejet të dobët të PISA-s, por edhe uljen e fondeve për shkollat fillore, gjëra këto që do të dëmtojnë pafund arsimin fillor në vend, tallja e rradhës e ministrisë së arsimit dhe ministrit dështak Jeton Shaqiri, vazhdon me gjoja se, ndihmat financiare që do t’iu jepen nxënësve për gjashtë muaj rresht.

• Si e para, Ministria e Arsimit duhet të përgjigjen nëse këta fëmijë do të jenë nxënës vetëm gjashtë dhe duhet të ndihmohen vetëm gjashtë muaj, e më pastaj ta lejnë shkollën apo të mos marrin ushqime, apo edhe të vazhdojnë më tej.

• E dyta, Ministria e Arsimit dhe ministri i saj dështak Jeton Shaqiri, duhet që bashkë me shefin e tyre Artanin, të përgjigjen se përse kjo ndihmë financiare për nxënësit vjen pikërisht në prag të zgjedhjeve edhe atë fiks gjashtë muaj, pra vetëm, derisa të përfundoj procesi zgjedhor?

• E treta, përse Ministria këto para nuk i ndau që të sigurojë libra për nxënësit, që të njëjtët të mund të zhvillojnë procesin edukativo- arsimor si duhet, dhe jo t’ua laj kokën me akull gjoja se i ndihmon financiarisht, e nga ana tjetër, nuk është e aftë për të siguruar as librat për këto nxënës.

A është edhe ky një manipulim i radhës i kësaj Qeverie, vetëm e vetëm të sigurojë mandatin e saj sepse po e sheh që fundi po i ofrohet? Ne si Lëvizje BESA kemi alarmuar disa herë dhe do të alarmojmë gjithnjë se kjo Qeveri nuk ka asgjë më shumë për tu ofruar qytetarëve të këtij vendi, përveç se premtimeve boshe, mashtrimit dhe pisllëqeve në kurriz të popullit. Sot e dy dekada, kjo Qeveri ka bërë dhe vazhdon të bëj vetëm propagandë dhe mashtrim të popullatës gjoja se për përmirësim të kushteve, e nga ana tjetër, popullatën e përcjell gjithnjë e më shumë rrugëve të mërgimit.

Pas zgjedhjeve, dhe pas dëbimit të kësaj qeverie të krimit, Lëvizja BESA, dhe bashkërisht si LEN, do të ndjek penalisht çdo manipulim dhe keqpërdorim të kësaj Qeverie. Ndërsa ministrat që përditë mashtrojnë këtë popullatë me projekte boshe, do ta vjellin çdo cent që e vodhën nga kjo popullatë”, thuhet në reagim.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

IMG_9311

Taravari: Nënshkrim i Juaj është Frymëzim dhe Nder për Mua! Ndryshimi ka Nis!

INFO

NA NDIQ