Lëvizja BESA: “Skandalet vlojnë Kovaçevski krihet”

Picture of ina-online
ina-online

05/07/2023

“Derisa për çdo ditë skandalet me dyshime për krim dhe korrupsion tek funksionarët e pushtetit BDI-LSDM si dhe tek familjarët e tyre vlojnë, kryeministri Dimitar Kovaçevski është “zhdukur” dhe nuk bëhet i gjallë.
Kjo kujton në atë thënien e moçme “Mali digjet, plaka krihet”, ose në këtë rast do të përshtatej “skandalet vlojnë, Kovaçevski krihet”.

Me këtë reagim ka dal sot Lëvizja BESA.

Sipas partisë opozitare shqiptare, kryeministri nuk duhet të fshihet por duhet të shfaqet dhe ti japë llogari opinionit për këto pyetje:

A hesht sepse e mbron BDI-në?

A hesht sepse edhe ai dhe familjarët e tij pasurohen në të njëjtën mënyrë, kur dihet blerja e pronës shtetërore nga kompania e bashkëshortes së tij për 1€ m² për të ndërtuar hidrocentral solar?

A hesht sepse ndoshta ka dorë edhe ai dhe familja e tij në hidrocentralet e reja që tentojnë të hapin familjarët e Ali Ahmetit?

Derisa Dimitar Kovaçevski sillet si kryetar i një Organizate qytetare dhe hesht ndaj skandaleve ku ka dyshime serioze për korrupsion, kjo në opinioni nënkupton se edhe ai është bashkëpunëtor me kryetarin e BDI-së dhe familjarët e tij në të gjitha këto skandale?

“Lëvizja BESA vlerëson se ky pushtet me këto udhëheqës nuk mund të luftojnë krimin dhe korrupsionin sepse ka dyshime serioze se udhëheqësit e pushtetit janë vetë gjeneratori i krimit dhe korrupsionit.
Prandaj, nëse dëshirojnë të luftojnë krimin dhe korrupsionin duhet të japin dorëheqje urgjente që institucionet të lirohen nga kthetrat e tyre dhe të fillojë lufta e pastër kundër krimit dhe korrupsionit”, thuhet në reagim.(INA)

TË FUNDIT
5 orë
Siljanovska-Davkova: Standardet europiane duhet të respektohen nga të gjithë
5 orë
Gërvalla: Nuk e zbatojmë variantin e BE-së për Asociacionin nëse Beogradi nuk zbaton marrëveshjen e Brukselit
6 orë
Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive
6 orë
Një e katërta e të rinjve në RMV punojnë gjatë shkollimit
6 orë
I burgosuri sulmon një polic në Idrizovë

ME TE LEXUARA

11 orë
Për të tretën ditë me radhë Kumanova dhe Likova mbeten pa ujë për pije
15 orë
Xhaferi: Kemi arritur që gjuha maqedonase të jetë e pranuar në mënyrë të barabartë në mesin e gjuhëve zyrtare në BE, vepra e shenjtorëve Kirili dhe Metodij vazhdoi
10 orë
Marrëveshja VMRO-VLEN drejt finalizimit / Kryeparlamentari, 3 zv.kryeministra, 4 ministra, 5 zv.ministra për VLEN?
14 orë
Ahmeti: Sakrifica e familjes Zymberi i tregoi shqiptarëve por edhe mbarë botës, se liria dhe nderi mbrohet që nga plaku e deri tek fëmija në djep
9 orë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
14 orë
“Xhaferi më tha se do të më shkarkonte, unë i thashë se nuk ka problem, por ndoshta ka harruar”, tha Angellov
8 orë
Shkup, 23-vjeçari sulmohet fizikisht nga bashkëshortja e tij
14 orë
Qentë endacakë kanë kafshuar tre persona në Shkup
8 orë
Qeveria e re premton reforma në arsim

LEXO MË SHUMË

gordana siljanovska davkova

Siljanovska-Davkova: Standardet europiane duhet të respektohen nga të gjithë

Donika Gervalla

Gërvalla: Nuk e zbatojmë variantin e BE-së për Asociacionin nëse Beogradi nuk zbaton marrëveshjen e Brukselit

vaksina-anti-covid-19-scaled-1-1

Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Një e katërta e të rinjve në RMV punojnë gjatë shkollimit

burgu-idrizove

I burgosuri sulmon një polic në Idrizovë

europa_flamujt

SHBA-ja, BE-ja dhe Britania thonë se “ndarja” në Bosnje është e pamundur

shkolla-nxenes-klasa

Qeveria e re premton reforma në arsim

gruaja dhune burri rrahje

Shkup, 23-vjeçari sulmohet fizikisht nga bashkëshortja e tij

BE-MK-1-1.webp-1-600x360

BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…

INFO

NA NDIQ