Lëvizja Demokratike: Për studentët gjysmë sandviçi, ministrat për vete mbi 2.000 euro rrogë

Picture of INA
INA

02/10/2023

Ne, RINIA E LËVIZJES DEMOKRATIKE, sot këtu para Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës së RMV protestojmë kundër ndryshimeve të Ligjit për Shujtën e subvencionuar të studentëve, përmes së cilave MASH dhe Qeveria na kufizon përdorimin e të njëjtës, përmes diktatit si në kohën e komunizmit, dhe rrjedhimisht na turpëron dhe luan me inteligjencën tonë.

Ne, studentët, jemi skajshmërisht të irrituar që përskaj shujtës së vogël, me të cilën mund thjesht të blejmë vetëm gjysmë sandviçi në lokalet e specializuara për ushqim, qeveria na kufizon edhe përdorimin e tyre, dhe këtë e vlerësojmë si sjellje të turpshme ndaj neve qytetarëve të ardhshëm akademik.

Me vendimin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës këtë vit akademik, ata pak studentë që përfitojnë nga ky subvencion, u imponohet që mjetet ti shpenzojnë me diktat, nga e hëna deri të shtunën, edhe atë nga 140 denarë në ditë, në vende të specializuara për ushqim, dhe pa të drejtë të tërheqin para të gatshme.

E vlerësojmë këtë akt të turpshëm sepse pas skandalit me rritjen e pagave të tyre, ministri i Arsimit merr mbi 120 mijë denarë në muaj, apo mbi 6000 denarë mëditje, ndërsa neve studentët edhe ato 140 denarë që na ndan shteti si mëshirë, na pengon ti shpenzojmë ku të duam dhe si duam.

Kërkojmë që shuma e shujtës të rritet në 300 denarë, pa restrikcione se si të shpenzohet e njëjta, ose 6000 denarë në muaj, aq sa ministrat marrin për një ditë pune.

Nëse MASH ka pasur mjete të paguaj aplikacion aq të shtrenjtë për të kontrolluar se si neve e shpenzojmë shujtën ditore, le të gjen para me rebalancin e buxhetit të na ofron shujtë prej 300 denarëve në ditë, për të gjithë studentët pa seleksionim, dhe të largon gishtat nga pjata jonë modeste.

Apelojmë që masat e Qeverisë ti motivojnë studentët të qëndrojnë në vend, dhe të mos miraton masa si kjo që stimulon të rinjtë të ikin.

TË FUNDIT
4 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
35 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
42 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
2 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
4 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
23 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
4 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
7 orë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
1 ditë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
4 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri
23 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ