Lëvizja “E DI” Maksim Dimitrievski promovoi partinë e re!

Picture of INA
INA

10/10/2023

Ky subjekt i ri politik vjen në vigjilje të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, kurse formimi I tij ishte paralajmëruar që në mars të këtij viti. Nismëtarët e partisë së re paralajmëruan se që sot do të nisin me grumbullimin e nënshkrimeve, me qëllim që sa më shpejt të regjistrohen si subjekt politik dhe të nisin me punë.

Kryebashkiaku i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, mbrëmë në Shkup ka promovuar subjektin e ri politik “Lëvizja për Maqedoninë tonë – E DI”.

Dimitrievski si Ideatori i Lëvizjes, bashkë me përfaqësues të dhjetë shoqatave qytetare, nga po aq qytete, nënshkruan nismën për formimin e partisë politike.

Motoja e partisë, sic tha Dimitrievski, është “Nga qytetarët për qytetarët”.

Sipas tij, qëllimi nuk është të jenë në opozitë, por ta fitojnë pushtetin kurse hapin e parë që do ta ndërmarrin nga kjo pozitë do të jetë shfuqizimi i Kodit Penal.

“Qëllimi ynë kryesor është të kthehemi në themelet e shtetësisë sonë, që shkelet vazhdimisht. Ilindenasit e ASNOM-it do të qëndrojnë si hije, kurse ne do të shkelim përpara dhe nuk do të dallojmë askend, as sipas besimit, përkatësisë etnike por do të jemi të bashkuar për Maqedoninë. Në këtë rrugë, ne Maqedonasit duhet të mësojmë nga bashkëqytetarët tanë Shqiptarë, të arrijmë konsensus kombëtar të popullit maqedonas. Nëse këtë nuk e bëjmë, nuk do të jemi. Sic thuhet, thika ka mbërritur deri në kockë” – thotë Maksim Dimitrievski.

Maksim Dimitrievski për momentin është duke realizuar mandatin e tij të dytë si Kryetar i Komunës së Kumanovës.

Të parin, nga viti 2017 deri 2021 e fitoi si kandidat i LSDM-së. Pasi nuk mori besimin e partisë për mandatin e dytë, ai në zgjedhjet lokale 2021 u paraqit si kandidat i pavarur me shoqatën “Për Kumanovën tonë”. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
4 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
6 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
7 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
8 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

14 orë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
9 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
16 orë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
13 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
8 orë
Shtrenjtohet buka
16 orë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën
12 orë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit
1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ