Liberalizimi i vizave, a është meritë e qeverisë Kurti apo jo?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Që në vitin 2010 është premtuar për liberalizim të vizave, ndonëse një gjë e tillë ende s`ka ndodhur është afër të ndodh një gjë e tillë. Gjatë të enjtes Ministrat e Brendshëm të 27 vendeve të Bashkimit Evropian kanë miratuar vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën në takimin e Këshillit të Punëve të Brendshme në Bruksel. Ky është ndër hapat e rëndësishëm me liberalizimin e vizave që pritet në dy data.

Më saktësisht afatin kohor e shpjegoi ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guérot tregon se më së largu janari i vitit të ardhshëm mund t’i gjejë kosovarët me liberalizim të vizave. Sipas tij, kjo gjë mund të ndodh edhe më herët, nëse Sistemi Evropian i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit (ETIAS), fillon punën më herët.

“Janë 2 data të mundshme, është ose kur sistemi ETIAS fillon të punojë ose tek më e fundit 1 janari (2024).” Një gjë e tillë ka mund të ndodh më herët, por Franca dhe Holanda ishin skeptike edhe për mungesën e luftimit të korrupsionit. Korrupsioni ka qenë në shifra alarmante në Kosovë dhe kjo sigurisht se e ka vështirësuar shumë rrugën e Kosovës në këtë drejtim.

Për këtë çështje kohë më parë presidenti francez Emmanuel Macron e kishte pritur në një takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin me ketë të fundi që kishte deklaruar se “Sigurisht që qytetarët e Kosovës janë të interesuar për liberalizimin e vizave, është e padrejtë që Kosova pas plotësimit të kritereve ende nuk e ka të hequr liberalizimin e vizave.

Kjo çështje është trajtuar, unë jam i bindur që ata e kanë marrë mesazhin tonë, por nuk ka zotim për heqje të vizave”, duke shprehur hapur hezitimin e Francës pikërisht për shkak të mungesës në luftimin e krimit dhe korrupsionit. Pra ishin të qarta arsyet se pse Franca është kundër liberalizimit, korrupsioni dhe drejtësia. Qeveria aktuale ka bërë hapa të rëndësishëm në këtë drejtim, gjë që e konfirmoi edhe ministrja suedeze për Migracionin, Maria Malmer Stenergard, vendi i së cilës udhëheq Presidencën e BE-së, e cila lavdëroi progresin e Kosovës.

“Kosova ka bërë përpjekje të mëdha për të përmirësuar menaxhimin e sigurisë dhe migracionit dhe për të harmonizuar politikën e saj të vizave me atë të BE-së” theksoi ndër të tjera zonja Stenergard. Tanimë po shihet drita , imazhi i liberalizimit. Pra, liberalizimi do të ndodh një ditë, shqetësuese është se Kosova do të zbrazët edhe pse nuk nënkupton viza puna por turistike, gjithsesi gjetja e mënyrave për të gjetur punë për shqiptarët e Kosovës s`do të jetë problem. Largimi i të rinjve do e dëmtojë Kosovën edhe më shumë, edhe ashtu janë larguar në shifra alarmante.

Është edhe meritë e qeverisë për liberalizimin e vizave, tanimë duhen krijuar kushtet për investime nga jashtë, rritje të pagës dhe mirëqenies, si dhe sigurimi shëndetësor që të ndalet trendi ikjeve. Liberalizimi mos të shihet si mundësi për të ikur, të shohim botën si turist duke marr vlerat dhe qytetërimin evropian.BotaSot

TË FUNDIT
3 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
8 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
9 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
9 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
18 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

ME TE LEXUARA

9 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
8 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
3 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
1 ditë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
1 ditë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
1 ditë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
18 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

LEXO MË SHUMË

Keshilli-Evropian-flamuri-rus-

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

faton

Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)

liridona shala faton hajrizi e dashura

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

arianit koci

Koci: Jam i gatshëm të shkoj në Serbi, nëse më autorizon familja e Faton Hajrizit dhe shteti

INFO

NA NDIQ