Sot darka Ballkanit në Athinë/ Kurti merr pjesë, Mitsotakis nuk fton Ramën, Begaj e refuzon!

Picture of INA
INA

21/08/2023

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe vendeve anëtare të BE-së të rajonit sonte do ta të takohen në Megaro Maximos për një darkë informale mbi zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të rajonit, me rastin e 20 vjetorit të Samitit BE-Ballkani Perëndimor dhe “Deklaratës së Selanikut”.

Nisma specifike e kryeministrit grek Mitsotakis shënon rolin udhëheqës që luan Greqia si një shtyllë e stabilitetit, paqes dhe sigurisë në Ballkan dhe Evropën Juglindore.

Ftesës i janë përgjigjur dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen si dhe kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel.

Në darkën e sotme sipas ‘Protothemës’, kanë konfirmuar pjesëmarrjen Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, Presidenti i Malit të Zi,Jakov Milatovic, Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski, i Kosovës, Albin Kurti, dhe kryetarja e Këshillit të Ministrave të Bosnjës dhe Hercegovinës, Borgiana Christo, ndërsa lideri i Sllovenisë nuk ka mundur të përgjigjet pozitivisht.

Sipas medias greke, kjo drekë ka si qëllim që kryeministri grek të riafirmojë mbështetjen e Greqisë për perspektivën evropiane të rajonit, e cila bëhet edhe më e rëndësishme në mjedisin e ri të sfidave të krijuara nga pushtimi rus i Ukrainës.

Shqipëria ka qenë e ftuar në nivel presidenti, por siç ka bërë me dije Presidenca, Begaj ka refuzuar pjesëmarrjen për shkak të agjendës së përcaktuar më herët. Mospjesëmarrja e Shqipërisë në darkë, vjen në një kohë kur Tirana dhe Athina zyrtare janë përplasur për çështjen e Fredi Belerit.

TË FUNDIT
1 ditë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)
1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
3 ditë
Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
3 ditë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
4 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

LEXO MË SHUMË

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

Christopher Hill Kristofer

Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

milo gjukanoviq gjukanovic

Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s

moti nxehti temperatura-termometri

Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

siljanovska-zelenski-2-780x439-1

Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

wesley clarck vesli klark

Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

parlamenti evropian zgjedhjet be

Evropa sot voton, kush do e marr timonin

vucic dodik

“Kuvendi gjithëserb” në Beograd! Analiza e REL: Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, tek folklori! Si u konceptua

INFO

NA NDIQ