Lidhja Demokratike kërkon që deputetët të marrin vendimin për shpërbërjen e parlamentit

INA
INA

17 Gusht, 2023

Lidhja Demokratike (LD) propozon që në seancën e nesërme deputetët të marrin vendim për shpërbërjen e Kuvendit, gjë që do të krijojë mundësi kushtetuese për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare brenda 60 ditëve.

“Është absolutisht e sigurt se nuk ka konsensus civil dhe politik për ndryshimin e Kushtetutës, që do t’i bëjë bullgarët një komb konstituiv në Maqedoni.

Pa reciprocitet për njohjen e të drejtave të maqedonasve në Bullgari, si dhe pa mbështetje për kornizën e negociatave, nga e cila do të hiqen çështjet dypalëshe (historike, arsimore, gjuhësore, etj.)të vendosura nga Bullgaria dhe përtej kritereve të Kopenhagës, nuk do të ketë ndryshim të Kushtetutës”.

“Nëse deputetët marrin parasysh interesat autentike kombëtare dhe shtetërore, si dhe integrimin europian, atëherë do të marrin vendimin më të qëndrueshëm, do të shpërndajnë parlamentin”, thonë nga Lidhja Demokratike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Ligji për amnisti është dorëzuar në Kuvend – do të zbatohet me procedurë të shkurtuar

Gruevski-Mijallkov-dhe-Jankullovska-780x439

Jankullovska: Unë kurrë nuk jam pajtuar me arratisjen e Gruevskit

burgu

Me 24 milionë euro do të ndërtohet objekt i ri për burgun e Idrizovës, ja sa të burgosur pritet të vendosen në këtë objekt

spital-1130x635-1-696x391

Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet

kovacevski

Kovaçevski demanton Alitin: S’kam biseduar me Ahmetin për Ligjin e UÇK-së!

maqedoni-flamuri

Maqedonia e Veriut ndër 50 vendet më të sigurta në botë

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

INFO

NA NDIQ