Lidhja Demokratike: Mjaft më me bisedimet për hyrjen e ASH-së në Qeveri !

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Lidhja Demokratike konsideron se ideja për zgjerimin e shumicës parlamentare më tepër do ta rriste pakënaqësinë te qytetarët, do të ashpërsoheshin tensionet ndëretnike dhe seriozisht do të shkeleshin principet kushtetuese për përfaqësim etnik në Qeveri, informon Zhurnal.

Sipas tyre, me përbërjen momentale të Qeverisë, janë shkelur vendimet e Marrëveshjes së Ohrit si dhe normat e badenterit dhe balanserit.

“Nëse duam institucione funksionale, kushte me prioritet për funksione udhëheqëse në Qeveri, duhet të jenë profesionalizmi, integriteti personal dhe rezistenca nga ndikime kriminale dhe partiake. Partizimi është çelësi etnik, i bllokon dhe kriminalizon institucionet”, thonë nga partia e Pavle Trajanov.

Qëndrimi LD-së është në vend bisedime për kyçje të ASH-së në Qeveri, LSDM dhe veçanërisht BDI urgjentisht të konsolidojnë gjendjen brendapartiake që të vazhdohet me reformat, veçanërisht në sistemin juridik dhe të fillohet me luftën e fuqishme dhe joselektive kundër korrupsionit.

TË FUNDIT
2 minuta
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
6 minuta
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
19 minuta
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
8 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
8 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

ME TE LEXUARA

19 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
11 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
19 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
8 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
22 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
18 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

LEXO MË SHUMË

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

INFO

NA NDIQ