Lidhja Europiane për Ndryshim: Edhe sa skandale duhet të bëjë që Artan Grubi të mbajë përgjegjësi politike dhe penale

Picture of ina-online
ina-online

24/11/2023

Lidhja Evropiane për Ndryshim(LEN) akuzoi zëvendëskryeministrin Artan Grubi për skandale të vazhdueshme.

“Në katin e gjashtë të godinës pas nesh, e cila është pronë e ministrisë për Sistemit Politik, ndodhen zyrat e dhjetë portaleve të Artan Grubit si INDEKS.MK, DOSIA.MK, REVISTA.MK, DESK.MK, REDAKCIJA.MK DITARI.MK, DEBAT.MK, LAPSI.MK, POLITIKË.MK OPINION.MK. të cilat ai i financon me paratë e qytetarëve. Një organizim kriminel i paimagjinueshëm më parë”, theksoi Albi Qamili nga Lëvizja BESA si pjesë e frontit opozitar.

Sipas tij, siç njoftuan mediat, RADIO EVROPA E LIRË dhe PRIZMA, Artan Grubi, këto portale i ka regjistruar në emër të Iliriana Bajrami, e cila është bashkëshortja Kujtim Bajramit, shefi i kabinetit të drejtorit të Llotarisë së Maqedonisë, Përparim Bajrami, i cili njihet si njeriu më i afërt i Grubit.

“Madje njëri nga portalet, me të cilin Grubi promovohet më së shumti INDEKS.MK është i regjistruar nga vetë Përparim Bajrami.
Kjo është edhe një dëshmi se krimi dhe korrupsioni i Artan Grubit dhe Ali Ahmetit janë shndërruar në kancer për shoqërinë i cili nuk zgjedh metodat dhe nivelet. Por fillon nga tenderët më të ulta të institucioneve lokale vazhdon në tenderët e pushtetit qëndror dhe kalon deri në krijimin e mediave falco të cilat i financojnë dhe menaxhojnë duke paguar të punësuar me paratë e qytetarëve. Të gjithë kishim informata se Artan Grubi ministrinë që e menaxhon e ka shndërruar në qendër mediatike por askush nuk i imagjinonte përmasat kriminele në të cilat ai ka kaluar. E në vend që ministrinë ta shfryëtëzojë në interes të qytetarëve, ai atë e ka shndërruar në kazan propagandistik, për të sulmuar me shpifje oponentët e tij poltik, por duke mos e kursyer as edhe prokurorët dhe gjykatësit, siç ishte rasti i fundit me sulmet e organizuara mediatike ndaj kryetares së Gjykatës supreme, znj. Besa Ademi”, theksoi Albi Qamili.

Sipas tij, për këtë skandal të madh, i cili rrënon dinjitetin e mediave profesionale në vend, kërkojmë që urgjentisht të reagojnë edhe institucionet relevante që përfaqësojnë mediat dhe gazetarët.

“Pyesim publikisht, se edhe sa skandale duhet të dalin në shesh për Artan Grubin që ai të mbajë përgjegjësi politike dhe penale?! Andaj kërkojmë nga kryeministri Dimitar Kovaçevski që urgjentisht të shkarkojë Artan Grubin si nga pozita e zv/kryeministrit ashtu edhe nga kjo ministri. Nëse kryeministri hesht, kjo nënkupton se ai pajtohet dhe bashkëvepron me Artan Grubin dhe Ali Ahmetin që me propagandë përmes mediave falco të sulmojë gjykatësit dhe të shpif për të gjithë kundërshtarët politik”, theksoi Albi Qamili.(INA)

TË FUNDIT
59 sekonda
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
9 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
2 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
2 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
3 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
59 sekonda
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
1 ditë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
13 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
2 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
1 ditë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
13 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ