Lidhje me oligarkun rus, mikun e Putinit? Policia bastis zyrat e Bayern Munich

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30/04/2023

Veprimet e hetuesve nuk ishin drejtuar kundër klubit të famshëm bavarez, por në rastin e pastrimit të parave nga Usmanov. Siç mësoi “Bild”, aksioni i policisë ishte rezultat i bashkëpunimit të hetuesve të zyrës penale federale dhe asaj bavareze. Bastisja në selinë e klubit në Mynih dhe në ambientet e stadiumit “Allianz Arena” u zhvillua të martën.

Miliarderi Usmanov është një mbështetës i njohur i Vladimir Putinit. Pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, oligarku u vendos në listën e sanksioneve të BE-së dhe pasuritë e tij u ngrinë. “Shoku i Putinit dyshohet se ka fshehur para nga krime të tilla si evazioni fiskal në periudhën 2017-2022. Flitet për shifra shumë milionëshe”, – thekson “Bild”.

Hetuesit po kërkonin prova për pastrimin e parave të Usmanov dhe kështu klubi i futbollit të Mynihut u bë objekt i interesit të tyre. Policia nuk dha detaje, por “një nga pikat e kontaktit mes oligarkut rus dhe Bayern Munich është presidenti i nderit, Uli Hoeness”, – shkruan “Bild”.

Usmanov dhe Hoeness e njohin njëri-tjetrin sepse kanë vilat në liqenin Tegernsee, ku oligarku rus jetoi deri në arratisjen e tij në mars 2022. Përveç kësaj, Hoeness i siguroi Usmanov bileta të sektorit VIP për ndeshjet më të rëndësishme të Bayernit në Champions League. Këtë e ka zbuluar “Bild”, duke shtuar se ende nuk dihet nëse dhe çfarë provash janë sekuestruar gjatë kontrollit.

Hetuesit konfirmuan se hetimi i pastrimit të parave kundër Usmanov “ende nuk ka përfunduar”. Autoritetet e Bayern Munich, të pyetur nga “Bild” për bastisjen e policisë të së martës, nuk deshën të komentojnë.

Siç kujton “Bild”, hetuesit tatimorë kontrolluan tre vilat e Usmanov në Tegernsee tashmëm në vjeshtën e vitit 2022. Edhe pse rusi ka qëndruar rregullisht atje që nga viti 2016 dhe ka punonjës, përfshirë sigurimin, ai nuk ka paraqitur kurrë një deklaratë tatimore. Pasi Rusia sulmoi Ukrainën, pasuritë e Usmanov në BE u ngrinë dhe jahti i tij luksoz “Dilbar” u konfiskua.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

luka modric

Mjeshtëria e Luka Modriçit, Real ngadhënjen në finish

xabi alonso

Mega ofertë nga gjiganti europian për Xabi Alonson – 23 milionë euro pagë në vit

milan

Milani ndalet në barazim

arian ademi

Kaos, ofendohet shqiptari në Kroaci, hidhet një ulëse në drejtim të familjes së tij

Anceloti

Ancelotti konfirmon se nuk do të përfshihet në negociatat e rinovimit të kontratës me yllin e Real Madridit

xavi

Xavi vazhdon të ëndërrojë titullin në La Liga: Nuk dorëzohemi lehtë

manchester united

Manchester United i gatshëm të paguajnë klauzolën prej 100 milionë eurosh për yllin e Sporting Lisbonës

barcelona

Laporta: Barcelona do të luftojë për titullin e Ligës së Kampionëve

Hernandez-1

Gjiganti evropian kërkon transferimin e Theo Hernandezit, nuk është Real Madridi

INFO

NA NDIQ