Liga e Evropës publikon formacionin më të mirë të sezonit, Xhaka dhe Gjimshiti pjesë e tij

Picture of INA
INA

24/05/2024

Faqja zyrtare e Ligës së Evropës ka publikuar sot (e premte) formacionin më të mirë të sezonit në këtë garë për sezonin 2023/2024.

Pjesë e këtij formacioni janë dy yjet shqiptarë, Granit Xhaka dhe Berat Gjimshiti, që shkëlqyen me paraqitjet e tyre këtë sezon për Bayer Leverkusenin dhe Atalantan respektivisht.

Xhaka është paraqitur në 11 ndeshje këtë sezon në Ligën e Evropës duke asistuar në dy gola, por duke qenë në të njëjtën kohë një ndër lojtarët më të rëndësishëm të Xabi Alonsos.

Mesfushori 31-vjeçar pati paraqitje shumë të mira gjatë rrugëtimit të ‘Aspirinave’ deri në finalen e madhe, por që u mposhtën me rezultat 3-0 nga Atalanta e Berat Gjimshitit.

Gjimshiti në anën tjetër si në Serie A ashtu edhe në Ligën e Evropës, ishte i paprekshëm në formacionin e Gian Piero Gasperinit, duke qenë lider i mbrojtjes.

Mbrojtësi 31-vjeçar startoi në 12 ndeshjet që Atalanta i luajti këtë sezon në Ligën e Evropës duke treguar paraqitje mjaft të mira, si dhe duke shënuar një gol.

Formacioni i sezonit: Svilar, Gjimshiti, Tah, Mancini, Ruggeri, Xhaka, Koopmeiners, Frimpong, Lookman, Aubameyang, Wirtz./Telegrafi/

TË FUNDIT
4 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
4 orë
Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme
4 orë
Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë kualifikimin
5 orë
Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamburg: Priten 30 mijë tifozë kuqezi
5 orë
Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë edhe Gjermania me Zvicrën

ME TE LEXUARA

23 orë
Nesër vuloset fati i Shqipërisë, priten 3 ndryshime kundër Kroacisë. ”Penalizohet” Hysaj
5 orë
Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë edhe Gjermania me Zvicrën
20 orë
Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!
5 orë
Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamburg: Priten 30 mijë tifozë kuqezi
20 orë
Përplasje e madhe mes tifozëve të Turqisë dhe atyre të Gjeorgjisë
4 orë
Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë kualifikimin
20 orë
Tre ndryshime në formacionin e Shqipërisë, ja çfarë parashikon faqja zyrtare e UEFA-s, për sfidën ndaj kroatëve
4 orë
Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme

LEXO MË SHUMË

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

IMG_3319

Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme

Gjermania

Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë kualifikimin

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamburg: Priten 30 mijë tifozë kuqezi

shqiperia euro 2024

Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë edhe Gjermania me Zvicrën

nedim bajrami

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit

Lorik Cana

Cana ja çfarë thotë para përballjes së Kombëtares me Kroacinë (VIDEO)

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

portugalia

Triumf me përmbysje, Portugalia mposht Çekinë me rezultat 2-1

INFO

NA NDIQ