Ligjet suedeze që s’duhet t’i shkelni kurrë

Picture of INA
INA

16/05/2024

Nëse dëshironi të vizitoni Suedinë, është mirë të dini disa gjëra se si të përshtateni me shoqërinë, por edhe si të silleni në mënyrë që të mos shkelni aksidentalisht asnjë nga ligjet suedeze.

“Lagom”, termi suedez për të moderuar ose “aq sa duhet”, është një nga kodet për të funksionuar mirë në shoqërinë suedeze. Nëse mund ta hapni kodin, ka shumë mundësi që të përshtateni.

Gjatë qëndrimit tuaj në Suedi, harrojini puthjet – kur të takoni suedezët, shtrini dorën dhe pasi t’u afroheni, mund t’i përshëndesni me një përqafim. Gjithashtu, nëse vendosni t’i trajtoni me një pije pa paralajmërim, mund t’i vendosni në një situatë të vështirë. Në Suedi, të gjithë paguajnë për pijet e tyre, kështu që një lëvizje e tillë mund t’i ofendojë.

Nëse thyeni rregullat e sjelljes së mirë, askush nuk do t’ju ndëshkojë, por kur bëhet fjalë për ligjin, gabimet mund t’ju kushtojnë shtrenjtë.

Asnjë fotografi e kartëmonedhave të tyre

Monedha suedeze mbrohet nga e drejta e autorit, kështu që nëse jeni të magjepsur nga sa fatura duhet të numëroni për një birrë ose drekë dhe dëshironi të postoni një foto të koronës suedeze në mediat sociale, mos e bëni. Riksbank lejon autorët origjinalë të veprave të kartëmonedhave dhe monedhave të ngrenë një padi nëse besojnë se e drejta e tyre e autorit është shkelur.

Vallëzimi spontan është i ndaluar

Ligji i pazakontë suedez daton në vitet 1970 dhe u krijua për të parandaluar trazirat në bare. Ndonëse ndalimi i kërcimit spontan tingëllon i çmendur, ai nuk është hequr, ndaj nëse të tërhiqet muzika, para se të hipësh në tavolinë, kontrollo nëse mund të kërcesh aty ku je. Baret ose restorantet ku lejohet kërcimi duhet të kenë një leje të veçantë.

Të folurit në telefon gjatë drejtimit të automjetit

Sigurisht, një nga ligjet që duhet të keni parasysh është përdorimi i celularit gjatë drejtimit të automjetit, ndaj nëse vendosni të përdorni telefonin gjatë drejtimit të automjetit, kaloni në altoparlant. Mirëpo, duke qenë se suedezët e bëjnë gjithmonë ndryshe, iu desh shumë kohë për ta kaluar këtë ndalim, që është i zakonshëm në vendet e tjera evropiane. Gjegjësisht, ata donin të shihnin se si të përmirësohet sistemi dhe të sigurohen që qytetarët e tyre të vazhdojnë të telefonojnë, por në të njëjtën kohë të jenë të sigurt në komunikacion. Në fund, megjithatë, ata u dorëzuan dhe, si anëtari i fundit i Bashkimit Evropian, e futën ligjin në vitin 2013.

Ngjyrat e ndaluara

Nëse rastësisht ju pëlqen aq shumë Suedia, saqë dëshironi të zhvendoseni atje, është mirë të dini se nuk do të mund ta lyeni fasadën me asnjë ngjyrë. Ligji që mbron vendin nga kaosi në rrugë kërkon që qytetarët t’i përmbahen ngjyrave të ngjashme (harroni fasadën vjollcë me pika të verdha). Në fshat, rregullat nuk janë aq të rrepta, përveç nëse është një shtëpi me rëndësi historike.

TË FUNDIT
5 orë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
11 orë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
13 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
1 ditë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste
2 ditë
Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

ME TE LEXUARA

13 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
11 orë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
5 orë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

LEXO MË SHUMË

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet Muharrem Salihu: Italia lokomotivë e Ballkanit në rrugën drejt BE, kombi ynë e meriton Europën

INFO

NA NDIQ