Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

ina-online
ina-online

20/02/2024

Ligji për media më në fund u zhbllokua në procedurën parlamentare e cila ka nisur që nga nëntori i vitit të kaluar.

Komisioni për çështje evropiane procedoi ligjin në seancë plenare megjithatë jo në versionin që ishte dakorduar më herët me përfaqësuesit dhe shoqatat e mediave.

Ligji parashikon ndarjen e 0.1% nga buxheti i shtetit, që do të kapë vlerën prej 0.1% për fushata shtetërore të porositura nga institucionet, që do të kenë qëllime edukimi ose informimi.
Pavarësisht se përqindjet ishin ndryshe në propozim, komisioni për çështje evropiane në versionin final vendosi që televizionet shtetëror me transmetim tokësor do të marrin vetëm 40% të këtij buxheti, në vend të 65% që ishin parashikuar më herët.

40% po ashtu do të ndahen dhe për televizionet e nivelit shtetëror që transmetojnë nëpërmjet operatorëve elektronik dhe formave satelitore, në vend të 25% që ishin parashikuar fillimisht.
15% planifikohet të ndahen për televizionet lokale dhe rajonale dhe 5% për radiot.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

ziadin sela

“Jo 61, por 50, 48 e më pak deputetë mund të marrë VMRO-ja”, thotë Sela

taravarilikove

Taravari: Do t’ia rikthejmë namin e dikurshëm Kumanovës dhe Likovës

Ali Ahmeti fronti

“Jo Kina, jo Korea” – Ali Ahmeti: Nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

IMG_1212

Fatmir Dehari nga Kërçova: Rini, ju jeni mrekullia dhe motivi për të vazhduar para

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

INFO

NA NDIQ