Ligji me të cilin pushimi i lehonisë do të jetë 12 muaj është akoma në grupe pune

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Nuk ka asnjë lajm për miratimin e Ligjit të ri për Marrëdhënie pune, me të cilin pushimi i vazhduar i lindjes do të rritet në 12 muaj. Ministria e Punës dhe Politikës Sociale vitin e kaluar njoftoi se në qershor Ligji do të shkojë në debat publik, pas çka do të fillojë procedura e miratimit dhe në vitin 2022 do të hyjë në fuqi. Megjithatë, ende nuk është përgatitur zgjidhja ligjore dhe jo më nisja e procedurës për miratim në Kuvend, raporton Sdk.mk, transmeton Portalb.mk
Nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale thonë se përgatitja e Ligjit është në fazën përfundimtare dhe së shpejti do të jetë në debat publik.

“Ligji për Marrëdhëniet pune aktualisht është në grupe punuese, përgatitja e tij është drejt përfundimit dhe së shpejti mund të hapet debat publik. Më pas do të duhet të kalojë në Qeveri dhe më pas në miratim në Kuvend. Bëhet fjalë për zgjidhje krejtësisht të re ligjore, jo vetëm ndryshohet pushimi i lehonisë, por përfshihen edhe dispozita të tjera të ligjit, të cilat prej vitesh nuk kanë ndryshuar dhe për rrjedhojë duhet më shumë kohë për përgatitjen e tij”, thonë nga Ministria e Punës dhe politikës sociale.

Sipas njoftimeve të ish-ministres Jagoda Shahpaska, me ligjin, nënat do të mund të shfrytëzojnë pushimin e e vazhduar të lindjes prej 12 muajsh, në vend të 9 muajve sa është aktualisht aktual, kurse baballarët do të kenë mundësi të shfrytëzojnë 10 ditë pushim për lindjen e fëmijës.

TË FUNDIT
2 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

16 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
16 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
16 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ