Ligji për evidencën amë kalon filtrin në Kuvend

Picture of ina-online
ina-online

15/06/2023

Zgjidhja e re ligjore për personat e paevidentuar mundëson regjistrimin e kësaj kategorie më së voni 45 ditë nga data e lindjes.

Sipas Ligjit për Evidencën Amë, të cilin Kuvendi e miratoi ditë më parë, rreth 700 persona të paevidentuar pas verifikimeve shtesë do të duhet të regjistrohen në evidencën amë deri më 31 dhjetor të këtij viti.

“Çdo fëmijë i lindur në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut gëzon të drejtën e menjëhershme të regjistrimit në Librin Amë për të lindurit dhe më së voni 45 ditë nga dita kur ka lindur, pavarësisht shtetësisë apo statusit personal të prindërve të tij”– Ligji për Evidencën Amë.

Megjithëse sipas aktivistëve për të drejtat e njeriut problemi nuk është zgjidhur akoma.

Fati i personave të paevidentuar apo ashtu siç njihen në kornizën ligjore Evidenca e të paevidentuarve do të zgjidhet me ndryshimet shtesë që duhet bërë mbi Ligjin për letërnjoftime dhe Ligjin për paraqitjen e vendbanimit dhe vendqëndrimit.

Pikërisht dispozitat e këtyre dy ligjeve, sipas Suad Misinit bënë që familjet e Memet Kamber dhe Toni Sali të mos mund të kryejnë ceremonitë mortore për më të dashurit e tyre, kjo për shkak të mungesës së letërnjoftimit dhe vendbanimit.
Dy zgjidhjet ligjore ndërlidhen njëra me tjetër mbi faktin se Ligji për paraqitjen e vendimit kërkon paraqitjen e adresës në Komunën ku graviton, ndërsa Ligji për letërnjoftime nuk plotëson kriterin e lëshimit të dokumentit nëse nuk potencohet vendbanimi.

Misini ne reagimin e tij ka potencuar se nga dita e hënë do të vazhdon grevën e etjes para Kuvendit me qëllimin që institucionet, përkatësisht Ministria e Brendshme të merr në konsideratë kërkesat e personave të paevidentuar dhe të zgjidh njëherë e përgjithmonë problemet e kësaj natyre.

TË FUNDIT
13 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
19 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
20 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
1 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
8 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

ME TE LEXUARA

18 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor
13 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
21 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
13 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
18 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
13 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët
20 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë
18 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

INFO

NA NDIQ