“Ligji për pagat”, sindikatat e mjekëve kërcënojnë me protesta

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Sindikatat e punonjësve shëndetësorë kërcënojnë me protesta nëse ministri i sapo emëruar i Shëndetësisë dhe Qeveria nuk i përfill kërkesat e tyre për ndryshime në propozim ligjin për paga. Kreu i Sindikatës Predrag Serafimov tha se do të presin deri në fund të javës së ardhshme takim me ministrin e ri. Nëse ai nuk i pret në takim, protesta do të ketë në gjithë Maqedoninë.

“Ministri i ri i Shëndetësisë është emëruar para dy ditësh, ne bëmë edhe thirrje publike dhe tani dërgojmë dhe lutje me shkrim që të na pranojë për bisedime. Mendoj se kemi marrë përgjigje se gjatë javës së ardhshme do na pranojë në takim. Anëtarësia jonë u dëshmua, dolën në mënyrë masive në protestë. Kishim madje sulme partiake si nga pushteti ashtu dhe nga opozita. Kjo tregon se kur jemi bashkë jemi të fuqishëm”, tha Predrag Serafimovski, Sindikata e Qendrës Klinike.

Pos Sindikatës së Qendrës Klinike në Shkup, kërkesës për ndryshimet në ligjin për paga me qëllim rritjen e tyre, iu bashkuan edhe shumë Sindikata të tjera, të cilët shprehën revoltën për mos përfilljen e qeverisë ndaj kërkesave të tyre.

“Ligji është i pakuptueshëm dhe me këtë ligj shkelen të drejtat e Sindikatave, ato të drejta të cilat janë luftë dekadëshe të Sindikatave, përmes këtij ligji duan t’i shkelin këta të drejta. Të drejtat për marrëveshjet kolektive dhe të drejtat për paga më të larta”, u shpreh Bllagoja Ralposki, Konfederata e Sindikata të lira.

“Qeveria duhet ta tërheqë draft ligjin për paga, kërkuam edhe para dy muajsh dhe konsiderojmë se ngritja e zërit të Sindikatave kundër këtyre politikave publike Qeveritare, duhet të jetë sinjal i kuq për përfaqësuesit e Qeverisë. Ajo që arriti Qeveria të bëj është se arriti t’i mbledhë të gjitha sindikatat në një vend dhe do të luftojmë deri në fund”, theksoi Sllobodan Trendafillov, Lidhja e Sindikatave.

I kontaktuar nga ALSAT, ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti tha se javës së ardhshme pritet të ketë takime jo formale me përfaqësuesit e Sindikatave shëndetësore dhe të vendosë për hapat e mëtutjeshëm. /Alsat

TË FUNDIT
13 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
54 minuta
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
58 minuta
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
1 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
1 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

ME TE LEXUARA

23 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
1 orë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
18 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
15 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin

LEXO MË SHUMË

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!

INFO

NA NDIQ