Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

Picture of ina-online
ina-online

13/06/2024

LSDM-ja dhe BDI-ja për momentin nuk mbështesin haptazi ndryshimet e Ligjit për Vetqeverisjen Lokale, që të mos ketë zgjedhje të parakohshme në Komunat, Kryetarët e të cilëve do të kalojnë në funksione tjera.

Për këto ndryshime nevojitet shumica prej 2/3 dhe Badenteri, që I bie se duhen edhe votat e opozitës.

Propozues I ligjit është koalicioni VLEN, por mbështetet edhe nga VMRO-DPMNE-ja.

Nga VLEN thonë se propozimi, më së voni, të hënën do të dorëzohet në Kuvend, që të miratohet para zgjedhjes së Qeverisë së re të Mickoskit, duke marrë parasysh se disa nga ministrat që planifikohen janë edhe Kryetar aktual të Komunave.

Blerim Bexheti nga Fronti Evropian thotë se nuk e kanë parë propozim ligjin për Komunat.

“Pasi ta pranojmë nëse do të ketë ndonjë propozim-ligj të këtillë, Fronti Evropian do të prononcohet me qëndrimin e vet për këtë cështje që përflitet në opinion nga disa deputetë të parlamentit”, tha Blerim Bexheti.

I pyetur se si do të kalonte Fronti nëse ka zgjedhje të parakohshme, Bexheti është shprehur se Fronti Evropian dhe BDI-ja asnjëherë nuk u ikin zgjedhjeve.

Zgjidhja e re ligjore parashikon që ushtruesit e detyrave Kryetarë Komunadh mund t`i udhëheqin Komunat deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale, në vjeshtë të vitit të ardhshëm, me kusht që deri në skadimin e mandatit të Kryebashkiakut të mbeten më pak se dy vite.

Kuvendi në seancën e 3-të ka konstatur propozim-vendimet për numrin e nënkryetarëve dhe për themelimin e trupave të përhershëm të punës.

Vendimi për konstatimin e numrit të Nënkryetarëve të Kuvendit u mbështet me 84 vota “për”. Kuvendi do të ketë 5 nënkryetarë.

Të propozuar janë Micevski nga VMRO-DPMNE-ja, Mitreski nga LSDM-ja dhe Bendevska nga ZNAM.

91 deputetë votuan “për” konstatimin e vendimit për themelimin e trupave të punës së Kuvendit, respektivisht për formimin e Komisioneve parlamentare./tvklan.mk/

TË FUNDIT
17 minuta
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare
49 minuta
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
1 orë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
2 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

ME TE LEXUARA

15 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
1 orë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
14 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
49 minuta
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
14 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

LEXO MË SHUMË

Saranda Imeri1

Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

INFO

NA NDIQ