Lija e majmunëve shfaqet në Itali dhe Suedi, OBSH në alarm

talia dhe Suedia janë vendet e fundit që kanë raportuar raste të sëmundjes së rrallë të lisë së majmunit, pas Britanisë së Madhe, Spanjës, Portugalisë dhe Shteteve te Bashkuara të Amerikës.

Italia dhe Suedia janë vendet e fundit që kanë raportuar raste të sëmundjes së rrallë të lisë së majmunit, pas Britanisë së Madhe, Spanjës, Portugalisë dhe Shteteve te Bashkuara të Amerikës.

Lija e majmunëve shfaqet në Afrikën Qendrore dhe Perëndimore, shpesh në afërsi të pyjeve tropikale konsiderohet endemike në Republikën Demokratike të Kongos, ku u zbulua për herë të parë te njerëzit në vitin 1970.

Sëmundja mund të transmetohet nga personi në person përmes pikave të ajrit, kontaktit të ngushtë trupor ose përdorimit të sendeve ose sendeve të kontaminuara.

Sipas Agjencisë suedeze të Shëndetit Publik, një person është i infektuar në zonën e gjerë të Stokholmit.

“Personi i infektuar me virusin në Suedi nuk është i sëmurë rëndë, por po merr trajtim”, tha në një deklaratë ekspertja e sëmundjeve infective, Klara Sonden.

“Ne nuk e dimë ende se ku është infektuar personi. Hetimet për këtë po vazhdojnë”, shtoi ajo.

Infeksioni i parë i lisë së majmunit është zbuluar edhe në Itali.

Shefi i shëndetësisë në rajonin e Lazios, Alessio D’Amato, tha në Facebook se rasti ishte konfirmuar në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve Infektive të Italisë.

Agjencia e lajmeve ANSA raportoi se burri i infektuar ishte kthyer nga një udhëtim në Ishujt Kanarie të Spanjës dhe ishte në izolim në një spital në Romë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), tashmë e fokusuar te pandemia e koronavirusit që ka goditur botën gjatë tre viteve të fundit, ka bërë thirrje për gjurmim të vrullshëm të kontakteve të numrit të rasteve.