Limoni, armiku i gripit!

Limonët janë të pasur me vitaminë C, fibra dhe komponime të ndryshme bimore të dobishme.

Këto lëndë ushqyese janë përgjegjëse për disa përfitime shëndetësore. Në fakt, limonët mund të mbështesin shëndetin e zemrës, kontrollin e peshës dhe shëndetin e tretjes.

Këtu janë 6 përfitimet shëndetësore të limonit.

1. Mbështet shëndetin e zemrës
Limonët janë një burim i mirë i vitaminës C. Një limon siguron rreth 31 mg vitaminë C, që është 51% e marrjes referuese ditore (RDI).

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e frutave dhe perimeve të pasura me vitaminë C zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe atakeve.

Një studim zbuloi se ngrënia e 24 gram ekstrakt të fibrave agrume çdo ditë për një muaj uli nivelet totale të kolesterolit në gjak. Komponimet bimore që gjenden te limonët – domethënë hesperidina dhe diosmina – janë gjetur gjithashtu se ulin kolesterolin.

2. Ndihmoni në kontrollin e peshës

Limonët shpesh promovohen si ushqim për humbje peshe , dhe ka disa teori se pse është kjo. Një teori e zakonshme është se fibra e tretshme e pektinës në to zgjerohet në stomak, duke ju ndihmuar të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Një tjetër teori sugjeron se pirja e ujit të nxehtë me limon do t’ju ndihmojë të humbni peshë. Megjithatë, dihet se pirja e ujit rrit përkohësisht numrin e kalorive që digjni, kështu që mund të jetë vetë uji që ndihmon në humbjen e peshës – jo limoni.

Hulumtimet tregojnë se komponimet bimore në ekstraktet e limonit mund të ndihmojnë në parandalimin ose reduktimin e shtimit të peshës në një sërë mënyrash Megjithatë, asnjë studim nuk konfirmon efektet e humbjes së peshës të përbërësve të limonit tek njerëzit.

3. Parandaloni gurët në veshka

Gurët në veshka janë gunga të vogla që formohen kur produktet e mbeturinave kristalizohen dhe grumbullohen në veshkat tuaja. Acidi citrik mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka duke rritur volumin e urinës dhe duke rritur pH të urinës, duke krijuar një mjedis më pak të favorshëm për formimin e gurëve në veshka.

Vetëm një 1/2 filxhan (4 ons ose 125 ml) lëng limoni në ditë mund të sigurojë mjaftueshëm acid citrik për të ndihmuar në parandalimin e formimit të gurëve tek njerëzit që i kanë pasur tashmë ato

4. Mbroni kundër Anemisë

Anemia nga mungesa e hekurit është mjaft e zakonshme. Ndodh kur nuk merrni mjaftueshëm hekur nga ushqimet që hani. Limonët përmbajnë pak hekur, por kryesisht parandalojnë aneminë duke përmirësuar përthithjen tuaj të hekurit nga ushqimet bimore.

Zorrët tuaja thithin hekurin nga mishi, pula dhe peshku (i njohur si hekuri i hemit) shumë lehtë, ndërsa hekuri nga burimet bimore (hekuri jo hemik) jo aq lehtë. Megjithatë, ky përthithje mund të përmirësohet duke konsumuar vitaminë C dhe acid citrik. Për shkak se limonët përmbajnë vitaminë C dhe acid citrik, ata mund të mbrojnë kundër anemisë duke siguruar që ju të thithni sa më shumë hekur të jetë e mundur nga dieta juaj.

5. Zvogëlon rrezikun e kancerit

Një dietë e shëndetshme e pasur me fruta dhe perime mund të ndihmojë në parandalimin e disa llojeve të kancerit.

Në studimet e epruvetës, shumë përbërës nga limonët kanë vrarë qelizat e kancerit. Megjithatë, ato mund të mos kenë të njëjtin efekt në trupin e njeriut. Disa studiues mendojnë se komponimet bimore të gjetura në limon, të tilla si limoneni dhe naringenina – mund të kenë efekte antikancerogjene , por kjo hipotezë ka nevojë për hetime të mëtejshme.

Jo vetëm që limonët janë një frut shumë i shëndetshëm , por ata gjithashtu kanë një shije dhe erë të veçantë, të këndshme që i bëjnë ata një shtesë të shkëlqyeshme për ushqimet dhe pijet.