Lionel Messi zgjidhet atleti i vitit 2023

INA
INA

06/12/2023

Lionel Messi është zgjedhur atleti i vitit nga revista amerikane “Time” për vitin 2023. Kalimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës rezultoi i suksesshëm për 36-vjeçarin që tashmë mori çmimin e radhës jashtë fushave të lojës.

Me nënshkrimin e tij, Inter Miami fitoi Kupën e Ligës, trofeun e tyre të parë të madh, duke mposhtur Nashville, finale në të cilën Messi shënoi. Argjentinasi shënoi 11 gola në 14 ndeshje në të gjitha garat për të përfunduar sezonin. Ai gjithashtu u nominua për çmimin MVP në MLS.

Performanca e mirë në nivel kombëtaresh u kurorëzua nga Messi me Topin e Tetë të Artë, pasi udhëhoqi Argjentinën drejt fitores së Kupës së Botës në Katar 2022. 36-vjeçari firmosi me Inter Miami në një marrëveshje me vlerë 20 milionë Dollarë në vit.

Messi i bashkohet kampionëve si Simone Biles, Michael Phelps, LeBron James dhe ekipit kombëtar të femrave të Shteteve të Bashkuara duke fituar këtë çmim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

luis enrique enrike

Tjetër zëvendësim për Mbappe, Luis Enrique: Mësohuni!

lotito

Shpërthen Lotito: Lazio po bëhet kurban, ky sistem nuk garanton besueshmëri

zidane-1-600x360

Zidane refuzon Manchester Unitedin, nuk është i interesuar për Ligën Premier

fifa

FIFA e prerë, nuk do të ketë kartonë të kaltër

xavi

Kush është kandidati potencial për të zëvendësuar Xavin tek Barca? (FOTO)

futboll

Revolucioni në futboll po vjen – tetë rregullat e reja që pritet të votohen për sezonin e ri

zidane-1-600x360

Nuk e ka në mendje Bayernin – zbulohet plani i Zidanes për t’u kthyer në zejen e trajnerit

barcelona-real

Zbulohet synimi i Real Madridit para El Clasicos – Barcelona do synojë t’ua prish planet

vedat-muriqi

Muriqi me Mallorcan përball Bilbaos në finale të kupës

INFO

NA NDIQ