Liridon Mavraj, hero në Gjermani, shpëtoi një vajzë trevjeçare (FOTO)

Picture of ina-online
ina-online

04/09/2023

Një shqiptar është bërë hero në Gjermani, pasi me veprimin e tij i ka shpëtuar jetën një vajze 3-vjecare.

Ngjarja kishte ndodhur dy javë më parë në Aschaffenburg të Gjermanisë, përcjell albinfo.ch.

Në PrimaSonntag, banori i Aschaffenburg tani flet për ngjarjet e asaj mbrëmje.

Liridon Mavraj kishte vizituar pishinën me familjen e tij, por rreth orës 19:00, megjithatë, mbrëmja mori një kthesë tronditëse: larësit zbuluan një fëmijë që notonte pa shenja jete në një pishinë. Ngjarjen fillimisht e ka vënë re edhe gruaja e Liridonit, raporton PrimaSonntag.

“Ajo më tregoi situatën dhe më tërhoqi vëmendjen”, kujton 31-vjeçari, i cili nuk ngurroi dhe u nxitua drejt pishinës. “Ishin gra që bërtisnin për ndihmë, nuk e di ku ishte nëna. Ishte shumë kaotike”.

Burri nga Kosova pa një vajzë trivjeçare duke u tërhequr zvarrë mënjanë. Së bashku me një rojë plazhi, Liridoni nisi masat e ringjalljes.

“Fëmija nuk u përgjigj. Unë bëra ringjallje gojë më gojë, e cila zgjati rreth 30 sekonda. Pastaj befas vajza u zgjua dhe hapi sytë. Ajo villte ujë nga goja dhe hunda dhe filloi të kollitej pak”, shpjegon banori i Aschaffenburg. “Ka qenë shumë qetë për një kohë të shkurtër, më pas fëmija filloi të qajë. Vajzës iu kthye vetëdija”.

Liridion Mavraj ishte shumë i lumtur në atë moment, por edhe i tronditur nga ajo që sapo kishte ndodhur.

Më pas 31-vjeçari u largua nga pishina me familjen e tij. Ndërkohë, vajza ka vijuar të trajtohet nga shpëtimtari dhe i është dorëzuar urgjencës.

3-vjeçarja u dërgua në spital për ndihmë të mëtejshme mjekësore dhe tani fatmirësisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën./Albinfo.ch

TË FUNDIT
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
1 ditë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
2 ditë
Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island
2 ditë
Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori

ME TE LEXUARA

1 ditë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
1 ditë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori

Muharrem Salihu

Salihu nuk arriti votat për eurodeputet: Nuk i’a dolëm, por rrugëtimi ynë vazhdon

adnan dibrani

Adnan Dibrani fitoi mandatin e eurodeputetit, shqiptari i dytë në Parlamentin Evropian

arba

Arba Kokalari sërish fiton mandatin e eurodeputetes

Skenderi (majtas) dhe Majlinda Qarri (djathtas) me djalin Kevinin në Caffé Europa 
Foto: Julia Geppert

Familja Qarri me një restorant që ka të bëjë me Bashkimin Evropian

INFO

NA NDIQ