Lista e ushqimeve jo të mira për ta nisur ditën, mos i hani për mëngjes

INA
INA

4 Shtator, 2023

Rëndësia e mëngjesit ka qenë prej kohësh e njohur për të gjithë, por është gjithashtu shumë e rëndësishme se cilat ushqime i zgjidhni për ta nisur ditën. Mëngjesi i ekuilibruar është i rëndësishëm për shëndetin tuaj. Ushqimi i duhur i mëngjesit mund t’i sigurojë trupit lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale të dobishme për t’ju ndihmuar ta filloni ditën në mënyrën më të mirë të mundshme.

Shumë ushqime të popullarizuara që gjenden në shumë meny të mëngjesit nuk kanë lëndë ushqyese të rëndësishme dhe mund të na lënë të ndihemi të uritur shumë përpara vaktit tonë të ardhshëm.

Gjithashtu, ushqimet e popullarizuara përmbajnë një përqindje të lartë të sheqernave, yndyrave dhe natriumit të shtuar, të cilat mund të na bëjnë të ndihemi të plogësht. Ato rritin rrezikun e disa sëmundjeve kronike, duke përfshirë diabetin e tipit 2, sëmundjet kardiovaskulare dhe disa lloje kanceri.

Ushqimi më i keq, të cilin mund ta zgjidhni për ta filluar ditën, është i ulët në fibra, i lartë në sheqerna të shtuar dhe yndyra të ngopura. Ndër zgjedhjet më të këqija janë drithërat e njohura të mëngjesit me sheqer, jogurtët e frutave me aromë dhe mueslit që janë të pasura me sheqer, si dhe produktet e miellit të rafinuar, si buka e bardhë, petullat dhe biskotat.

Domethënë, të gjitha llojet e drithërave të ëmbla, si dhe pijet e ëmbla, janë gjithashtu të mbushura me sheqerna, të cilat shndërrohen në kalori shumë më shpejt se ushqimi i shëndetshëm. Kjo mund të çojë në efekte negative shëndetësore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim per anemiket

Njihuni me ushqimet me vitaminë B5, kundër alergjive

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

barku..

Vjeshta, koha më e mirë për të humbur peshë; Çfarë duhet të bëni?

KAFE

A shkakton kafja dhimbje koke – Cila është doza e saktë ditore

stres

A mund të trashëgohen sëmundjet mendore?

muskuj - shpimda - dhimbje

Ju dhëmbin muskujt pa arsye? Ja nga çka po vuani

Arra

Pse duhet të hani disa kokrra arra në mëngjes

INFO

NA NDIQ