“Lista e Zezë” e SHBA-ve, ambasadorja Aggeler: nuk ka afate dhe sa persona do jenë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Ambasadorja amerikane në Shkup, Angela Ageler, informoi sot se nuk mund të japë një kornizë të saktë kohore se kur do të publikohen emrat e rinj nga Maqedonia e Veriut në listën e përditësuar të zezë amerikane me sanksione për personat e korruptuar.

” Ajo që thashë një ditë më parë, i qëndroj dhe është e vërtetë. Megjithatë, informacioni duhet të vijë nga Uashingtoni dhe nuk mund t’ju jap një afat kohor apo një numër se sa njerëz do të përfshihen. Ekzistojnë lista të shumta sipas të cilave persona të ndryshëm mund të hetohen në kontekste të ndryshme korrupsioni. Të gjithë ata persona janë duke u hetuar në mënyrë që të miratohen sanksionet përkatëse”, deklaroi ambasadorja Ageler në gjatë vizitës në poligonin ushtarak të Krivollakut, përcjell INA.

Koordinatori global kundër korrupsionit i Departamentit Amerikan të Shtetit, Richard Nephew, sot ka vizituar Maqedoninë dhe ka pasur takim me presidentin Stevo Pendarovski. Në takim u diskutua për temat aktuale që kanë të bëjnë me luftën kundër korrupsionit dhe përpjekjet e shtetit për të krijuar një sistem efikas për parandalimin e korrupsionit dhe konfliktit të interesit.(INA)

TË FUNDIT
28 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
31 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
35 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
37 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
38 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
8 orë
Moti sot në Maqedoni
1 ditë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji (FOTO)
5 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
21 orë
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ