Lista me ushqimet që ndihmojnë në balancimin e hormoneve te gratë, ja vlerat ushqyese që i dhurojnë trupit!

INA
INA

27/07/2023

Çrregullimet hormonale fshehin një sërë problemesh të tjera që shfaqen në mënyra të ndryshme.

Duke filluar që nga aknet, lodhja, problemet me djersitjen e tepërt apo fryrjet e trupit të gjitha fshehin pas hormone të çrregullta.

Megjithëse zakonisht rekomandohet ndihma mjekësore, ka edhe disa mënyra shumë të thjeshta se si mund të përballeni më këtë problem.

Ky artikull ju tregon një listë me ushqime që ndihmojnë pikërisht në rregullimin e hormoneve tuaja.

Më poshtë i gjeni të shpjeguara ato njëra pas tjetrës me të gjitha vlerat që i dhurojnë trupit.

Perimet jeshile

Perimet jeshile dhe kryesisht brokoli apo lakra janë pastrues natyral të trupit nga hormonet e shumta.

Duke qenë se kanë një përzierje vitaminash dhe mineralesh të quajtur Indole 3 Carbimol (I3C), ndihmojnë që trupi të eliminojë estrogjenin e tepërt.

Mund të zgjidhni t’i konsumoni në çdo vakt të ditës dhe në çdo mënyrë duke filluar që nga brokoli, të gjitha llojet e lakrave apo lulelakrave.
Frutat me pak sheqer

Sheqeri është një nxitës për çlirimin e hormoneve të tepërta, ndaj mundohuni ta evitoni sa më shumë.

Kjo vlen edhe për frutat për këtë arsye rekomandohen ato me pak sheqer, siç janë frutat e pyllit.

Boronicat në veçanti ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe në rregullimin e hormoneve.

Antioksidantët që këto fruta përmbajnë janë një mënyrë e mirë për të mbrojtur qelizat nga dëmtimi dhe mbajtja e tyre të shëndetshme.

Arrat

Një burim i mirë acidesh yndyrore, omega 3 dhe polifenolesh, enzima të cilat ndihmojnë trupin në shumë drejtime.

Ndër to edhe në balancimin e mirë të hormoneve dhe radikaleve të lira duke parandaluar kështu sëmundjet kardiovaskulare.

Omega 3, ndihmon trurin dhe shëndetin e të gjithë organizmit të qëndrojnë në vlerat e tyre optimale.

Turmeriku

Edhe ky pluhur i artë më origjinë nga India e largët mund të jetë një shpëtim për hormone tuaja.

Mjafton të hidhni pak në gatime, në qumësht apo ëmbëlsira për të përfituar nga vetitë e këtij pluhuri të mbushur me antioksidantë.

Orizi

Orizi, bajamet apo qumështi i arrës së kokosit mund të jenë mrekullibërëse për rregullimin e hormoneve.

Kjo sepse janë të tre të pasur me Vitaminë D, një vitaminë që luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e një organizmin të shëndetshëm. /AgroWeb.org/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjume-ftoft

Cilat janë përfitimet e të fjeturit në një dhomë të ftohtë?

Veshi-750x470

Testi i dëgjimit në internet i ofruar nga eChalk pretendon se tregon moshën e veshëve të një personi

avokado

Pse avokado cilësohet si fruti i mrekullisë?

banane

A duhet ngrënë banane me stomak bosh? Merr fund dilema

kafe limon

Katër rastet kur nuk duhet ta pini kafen

gjumi

Kjo është arsyeja pse zgjoheni të shqetësuar në mëngjes

stres

Studimi i ri tregon se në cilën moshë keni më shumë stres

intoleranca-ushqimore

7 ushqime që mund t’i ruani në ngrirje ose t’i blini të ngrira

mengjesveze-750x500-e1555512355663-650x358

Arsyet pse duhet të hani vezë në mëngjes

INFO

NA NDIQ