Lista Serbe dhe “mendjendriturit” që e sulmojnë Albinin

INA
INA

6 Qershor, 2023

Xhevedet Pozhari

Lista Serbe i paska disa kushte për të marrë pjesë në zgjedhje:

– Kryetarët aktual mos të shkojnë në ndërtesa të Komunave;
– Të tërhiqet nga kjo zonë krejtësisht Policia e Kosovës;
– Të lirohen nga burgu kriminelët e burgosur në protesta;
– Të themelohet Asociacioni.

Pra, me një fjalë po thonë që e kanë okupuar veriun dhe nuk e lëshojnë.

Tash, krejt “mendjendriturit” që e sulmojnë Albin Kurtin, në thelb, me ose pa vetëdije, kërkojnë që të zbatohen kërkesat e Listës Serbe. Argumentin që e përdorin: Qashtu po kërkojnë ndërkombëtarët.

Jo, ndërkombëtarët nuk mund të bëjnë për ty më shumë sesa që ti je i gatshëm të bësh për vetveten! Ata nuk janë të verbër sa mos ta shohin këmbënguljen e serbëve dhe kërkesën e “mendjendriturve” që Albin Kurti të zmbrapset. Të tillët janë mësuar krejt punët të na i kryej Amerika. Ndërkohë, vet janë pasuruar, llomotisin për “demokraci” dhe janë të specializuar për ta shajt natë e ditë Albin Kurtin që mendon më shumë për shtetin sesa për vetveten.
Ndërkohë, Kryeministri Kurti mjafton ta ketë parasysh vetëm një lojë të Vuçiçit: Ai don luftë për t’i mbuluar dështimet e tij dhe për ta shuar pakënaqësinë e popullatës atje me qeverisjen kriminale dhe korruptive. Përpjekja e tij, si e çdo udhëheqësi serb fashist, është të mbulojë krizat me një krizë më të madhe.

Kjo përputhet në plotni me kërkesën e Rusisë që Ballkani të bëhet vatër e re e konflikteve.

Në këto rrethana, mjafton që miqtë ndërkombëtarë ta kenë të qartë se jemi deri në fund pro-paqes, se jemi duke bërë përpjekjet maksimale që të shmangemi nga skenarët e rrezikshëm. Por, kjo nuk nënkupton se do ta presim me lule atë që është sërish i etur për gjakun e shqiptarëve për arsyen e vetme raciste – se janë shqiptarë!

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cun

Edhe njiherë po t’them: – O teveqeli i Shqipnisë!

flamuri-kuq-e-zi

“Shqiptarët nuk janë trima, nuk kanë qejf të vdesin, sa më larg frontit aq më të çartur janë”

Vucic Vulini

Qasja e Perëndimit ndaj Vuçiçit ‘të padjallëzuar’ rrezikon të destabilizojë Ballkanin

Kim Mehmeti

Kosovën më shumë e ka dëmtuar Rama se sa Vuçiqi?

andi-bushati

Katër pika ku Rama është rreshtuar pro Serbisë

Haris Imamovic

Pse Perëndimi është i butë ndaj Serbisë?

Muhamer Pajaziti

Këshilli i Sigurimit duhet ta dënoj dhe të kërkoj përgjegjësi nga Serbia për agresionin në Veri të Kosovës

xhavit haliti

Sulmi terrorist në veri demaskoi Vuçiqin

xhemal ahmeti

Përpjekje për t’i kuptuar ngjarjet e fundit në veriun e Kosovës

INFO

NA NDIQ