“Lista Serbe nuk është më adresa për serbët e veriut”

Picture of INA
INA

15/06/2023

Kur u arrestua nga pjesërarët e njësive speciale u mblodhën dhjetëra, ndërsa sot qindra qytetarë marshuan e brohoritën nofkën “Llune”, emri me të cilin njihet Milun Millenkoviq.

Marshi nisi pas orës 13:30, ndërsa pjesëmarrës ishin qindra serbë, në rreshtin e parë shumica sportistë në përkrahje “Llune-s”, të trajnerit të klubit të Kick Boksit”. I njëjti sipas policisë së Kosovës është udhëheqës i formacionit “Mbrojtja Civile” dhe dyshohet se ka organizuar sulme të dhunshme në të kaluarën dhe së fundmi në Zveçan.

Si rrallë herë në marshet në pjesën veriore munguan krerët e Listës Serbe, në përjashtim të disave rank më i ulët.

Ky fakt dhe zhvillimet e djeshme ku u raportua se Goran Rakiq u sulmua e u fye nga serbët lokalë po konsiderohet momentum i ri nga vet komuniteti serb.

“Lista serbe nuk është më adresa për serbët e kësaj pjese edhe për ndërkombëtarët edhe për Qeverinë”, ka deklaruar analisti politik, Branislav Kërstiq.

Gazetari Kërstiq mendon se me lëvizjet e fundit Kurti a rënë në kurthin e Vuçiqit.

“Kurti e ka humbur shancin e fundit që ti mobilizojë ata që kanë qenë ndër vite kundër politikëa së gabuar të Listës Serbe dhe kundër politikave të Beogradit”, ka shtuar ai.

Kërstiq po ashtu ka thënë se në mos kundërshtimin e arrestimit të “Llune-s” u përcoll mesazh se jo të gjithë më veri janë kriminel, ndërkaq në tjetrën anë po krijohet imazh se serbët lokalë janë viktima dhe po u cenohen të drejtat kolektive.

“Kurti nëse vazhdon me aksione të tilla do të humbim sovranitetin në veri të shtetit. Kur Kurti ka ardhur në pushtet ka premtuar dialog të brendshëm, megjithatë ai i ka futur serbët në duart e Beogradit”, ka thënë tutje ai.

Pikërisht pas arrestimit të Milun Millenkovic, në afërsi të lagjes së boshnjakëve të martën kishe grumbullim të protestuesve madje edhe të maskuar. Megjithatë gjatë së mërkurës në këtë lagje përfshirë katër komunat veriore nuk është raportuar për ndonjë incident.

TË FUNDIT
23 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
2 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
2 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
2 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore
2 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
10 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
1 ditë
Shqiptarët për në Evropë, maqedonasit për Maqedoninë e tyre!
7 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
1 ditë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in
13 orë
Protestë e të punësuarve të Postës
1 ditë
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
9 orë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian
1 ditë
30 ditë paraburgim për gjykatësin Georgiev, kërkohen masa kujdesi për Memetin

LEXO MË SHUMË

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

INFO

NA NDIQ