Lista Serbe pretendon se Kurti i trajton serbët në Kosovë si pengje në procesin e negociatave

INA
INA

20/09/2023

Lista Serbe njoftoi sot se arrestimet e fundit të serbëve në veri të Kosovës janë vazhdimësi e dhunës së kryer nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili i trajton serbët e Kosovës si pengje në procesin e negociatave.

“Sot në rajonin e veriut të Mitrovicës dhe Zveçanit, regjimi i Kurtit ka arrestuar dy serbë, IE dhe DM, dhe dy të tjerë ende janë në kërkim sipas mediave. Ju rikujtojmë se këto arrestime të bashkëqytetarëve tanë, si dhe rrahja e të rinjve në Graçanicë, vijnë pas refuzimit të Kurtit për të marrë pjesë aktive në dialog dhe për të de-përshkallëzuar situatën në terren”, thuhet në njoftim.

Lista Serbe vlerësoi se është e qartë se Kurti po vazhdon me planin e tij për zgjidhjen e çështjeve të hapura politike me dhunë dhe forcë.

“Ai i trajton serbët në Kosovë si pengje në procesin e negociatave, të cilët mund t’i ngacmojë kur të dojë, dhe në këtë mënyrë i dërgon mesazh Bashkimit Evropian se nuk mund t’i bëjnë asgjë. I bëjmë thirrje KFOR-it dhe EULEX-it që urgjentisht të parandalohen inkursionet e forcave speciale dhe provokimet e tjera të regjimit të Kurtit që rrezikojnë paqen dhe shkaktojnë tensione”, thuhet tutje në deklaratën e Listës Serbe.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_7409

Si më prezantoi këmbimin e territoreve Hashim Thaçi, plani ishte i Edi Ramës dhe Baton Haxhiut” – Agim Bahtiri rrëfen detaje

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

mesuesja e Liridones

Mësuesja e Liridonës: Nuk e harroj momentin kur Naimi me ftohtësi vendosi tre gishta në ballin e saj dhe nuk e përqafoi

vellau haxhi shala

Vëllai i Haxhi Shalës: Po thonë që e ka pengu drejtësinë, pritet që m’u ekstradu

Naim Murseli

“Burg me 5 yje”, Tomë Gashi tregon se ku po mbahet Naim Murseli – ja çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

viza kosova heqja vizave

Kanë mbetur veç edhe pak javë nga liberalizimi i vizave për Kosovën – rregullat dhe kufizimet

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

INFO

NA NDIQ