Listës së klubeve që e duan Lumbardh Dellovën i shtohet edhe klubi rumun

INA
INA

04/01/2024

Mbrojtësi i Ballkanit, Lumbardh Dellova ka përfunduar në listën e dëshirave të klubit nga Superliga e Rumanisë, Universitatea Craiova, i cili e do në afatin kalimtar të janarit.

Universitatea Craiova tashmë ka nënshkruar transferimin e parë të këtij afati kalimtar dimëror, mbrojtësin e djathtë finlandez, Pyry Soiri.

Por, sipas portalit të njohur sportiv rumun www.gsp.ro, Universitatea Craiova tani po përgatitet për të përfunduar një tjetër transferim në repartin e mbrojtjes.

Trajneri Ivaylo Petev i ka kërkuar edhe presidentit të klubit, Mihai Rotaru, një qendërmbrojtës dhe sipas burimeve të mediumit rumun, ai është fokusuar te mbrojtësi i Ballkanit, Lumbardh Dellova.

Reprezentuesi 25-vjeçar i Kosovës thuhet se ka avantazhin që mund të mbulojë disa pozicione: qendërmbrojtës, mbrojtës i djathtë dhe mesfushor defensiv, duke qenë ideal për klubin “bardh e blu”.

Në këto pozita, trajner Petev ka edhe Zajkovin, Badeljn, Raul Silvën dhe Screciun, por në pjesën e parë të sezonit 2023/24 u përball me mungesë të shumta dhe iu desh të improvizonte.

Dellova ka hyrë në 6 muajt e fundit të kontratës me Ballkanin

Sipas mediumit rumun, një tjetër pikë e rëndësishme, marrëveshja e Dellovës me Ballkanin skadon në verë, kështu që ai ka hyrë në 6 muajt e fundit të kontratës dhe mund të transferohet për një shumë të vogël parash.

Dellova e filloi karrierën e tij në KF Liria, më pas kaloi në ND Slovan Ljubljana, Hajduk Split, FC Prishtina dhe nga korriku 2022 vesh fanellën e Ballkanit.

Për Dellovën interesim kanë shprehur edhe Ludogoretsi në Bullgari dhe New York City FC në MLS, ndërsa vlen të theksohet së në vitin 2023, mbrojtësi i Ballkanit u zgjodh lojtari më i mirë i vitit në Superligën e Kosovës, si dhe ishte pjesë e formacionit më të mirë të vitit

Vlera e mbrojtësit nga Rahoveci është 600 mijë euro.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

Pep Guardiola

“I jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

xherdan shaqiri

Shaqiri e nis për mrekulli sezonin e ri me Chicagon, momenti kur shënoi nga penalltia

seria-a

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

messi inter miami

Messi dhe Suarez dhurojnë spektakël me nga dy gola, Inter Miami me pesë yje përballë Orlandos

luis enrique enrike

Tjetër zëvendësim për Mbappe, Luis Enrique: Mësohuni!

INFO

NA NDIQ