Lituania merr vendimin, mbyll dy pikëkalime kufitare me Bjellorusinë

Picture of INA
INA

17/08/2023

Lituania mbyll dy pikëkalime kufitare me Bjellorusinë. Kurse Suedia nis hetime për shkeljen e sanksioneve ndaj Rusisë.

Qeveria lituaneze njoftoi se ka mbyllur dy nga gjashtë pikat kufitare me Bjellorusinë. Ajo e justifikoi këtë hap me “rrethana gjeopolitike”.

Lituania kufizohet në lindje me Bjellorusinë, ku mercenarët rusë të grupit Wagner gjetën strehim pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti në muajin qershor.

Ky vend baltik ka kufi edhe me eksklavën ruse të Kaliningradit.

Suedia nis hetimet për shkelje të sanksioneve ndaj Rusisë

Qeveria suedeze dyshon se rritja e eksporteve në vendet fqinje me Rusinë është tregues për shkelje të sanksioneve. Ministria e Jashtme në Stokholm njoftoi se Enti Kombëtar i Tregtisë është ngarkuar të nisë hetimet.

Në shkurt të vitit 2022 Suedia ashtu si shumë vende të tjera vendosi pas sulmit rus ndaj Ukrainës sanksione dhe masa të tjera ndëshkuese ndaj Rusisë që synojnë të godasin ekonominë ruse./DW

TË FUNDIT
18 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
2 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
3 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
4 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
4 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

18 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ