LIVE: NASA nis misionin e parë në botë me synimin për të devijuar një asteroid

Anija kozmike DART u ngrit mëngjesin e sotëm me synimin për të goditur asteroidin Dimorphos me diametër 160 metra me një shpejtësi prej 24,000 kilometrash në orë.

Anijen DART e NASA-s, do të jetë misioni i parë në botë që godet një asteroid në hapësirë ​​dhe kështu do të testojë teknikat aktive të mbrojtjes planetare.

Shkencëtarët e kanë planifikuar këtë mision për tetë vjet dhe ai u nis më 24 nëntor në orën 6.21 me kohën lokale. Anija DART u ngrit nga baza Vandenberg (Kaliforni), me anë të një rakete Falcon 9 nga Space X, me synimin për të demonstruar një metodë për devijimin e asteroidëve, transmeton Telegrafi.

Nëse gjithçka shkon siç planifikon NASA, në tetor 2022, DART do të ndikojë në asteroidin e vogël Dimorphos, i cili rrotullohet rreth një shoqëruesi më të madh, Didymos, në një sistem asteroid binar për të ndryshuar periudhën e tij orbitale. Të dyja ndodhen rreth 11 milionë kilometra larg Tokës. Duke qenë se të dy asteroidët janë relativisht të vegjël, teleskopët optikë me bazë tokësore i shohin ata si një pikë të vetme drite që luhatet. Gama e këtyre luhatjeve do të ndryshojë pas ndikimit DART.

Edhe pse asnjë nga asteroidët nuk përbën kërcënim për Tokën, përplasja me Dimorphos do t’i lejojë studiuesit të demonstrojnë teknikën e devijimit së bashku me disa teknologji të reja dhe të mbledhë të dhëna të rëndësishme për të përmirësuar aftësitë tona të modelimit dhe parashikimit të devijimit të asteroidit. “Këto përmirësime do të na ndihmojnë të përgatitemi më mirë në rast se një asteroid zbulohet si një kërcënim për Tokën”, tha NASA në një deklaratë.

“Anija kozmike DART do të godasë hënën pothuajse ballë për ballë me përafërsisht 6.6 kilometra në sekondë, një shpejtësi që është më e shpejtë se një plumb dhe mjaft e shpejtë për të ndryshuar shpejtësinë e asteroidit me një fraksion prej 1%”, shpjegoi NASA. Edhe pse duket si një ndryshim i vogël, ky ndikim do të ndryshojë periudhën orbitale të asteroidit me disa minuta. “Kjo është një kohë emocionuese që po përjetojmë dhe mendoj se DART do të bëjë një shfaqje të shkëlqyer”, shpjegoi Ed Lu, një astronaut në pension i NASA-s dhe themelues i Fondacionit B612, një organizatë jofitimprurëse që punon në zbulimin dhe devijimin e asteroideve.

nxhinieri i softuerit në Laboratorin e Fizikës së Aplikuar të Johns Hopkins, Luis Rodríguez, i cili është përgjegjës për kamerat e përparme të DART, tha sot se asnjë asteroid nuk duket se do të na godasë në afërsisht një shekull. Megjithatë, ai e konsideroi të rëndësishme që të “jetë i përgatitur” duke pasur parasysh probabilitetin e ulët që kjo të ndodhë përtej 100 viteve të ardhshme.

Ky mision, sipas Rodríguez, është thelbësor për strategjinë e mbrojtjes planetare të NASA-s, i cili studion, analizon dhe mat të gjithë asteroidet afër Tokës dhe trajektoret e tyre për të kuptuar dhe reduktuar rrezikun e një ndikimi të mundshëm. Që ndikimi të jetë efektiv, DART do të udhëtojë me rreth 6 kilometra në sekondë, një shpejtësi “tepër të shpejtë” e nevojshme që përplasja të ndryshojë “pak” trajektoren e Dimorphos.

Me atë shpejtësi, një udhëtim midis Los Anxhelosit dhe Nju Jorkut, në dy brigjet e Shteteve të Bashkuara, do të zgjaste 10 sekonda. Të dhënat nga misioni, sipas NASA-s, do të kombinohen me ato të misionit Hera, nga Agjencia Evropiane e Hapësirës dhe do të planifikohen midis 2024 dhe 2026 për të analizuar më në detaje asteroidet dhe kraterin që DART do të lërë në Dimorphos.