Llavë, tym dhe flakë në ajër, shpërthen vullkani në Spanjë, banorët në panik (VIDEO)

Shpërthen vullkani në Spanjë. Një vullkan masiv ka shpërthyer në ishullin Kanarie në La Palma të Spanjës.

Për pasojë një re e madhe tymi dhe hiri ka përfshirë të gjithë zonën dhe parkun kombëtar, Cumbre Vieja.

Shpërthimi ndodhi pas një tërmeti të vogël i cili u ndje në zonën e Las Manchas të El Pasos dhe më pas këto valë sizmike shkaktuan aktivizimin e vullkanit që një javë më parë kishin alarmuar disa bashki në ishullin Kanarie.

Presidenti i Ishujve Kanarie, Angel Victor Torres ka konfirmuar se nuk ka asnjë të lënduar. Vlen të përmendim që autoritetet kishin filluar evakuimin e të sëmurëve dhe disa kafshëve të fermave përreth zonës para shpërthimit.

Autoritetet kishin shpallur nivelin e alarmit “të verdhë” për bashkitë Fuencaliente, Los Llanos de Aridane, El Paso y Mazo, ku banojnë rreth 35,000 banorë. Më poshtë shikoni videon e frikshme në momentin kur llava e nxehtë del nga vatra.