Lloga: Ligji për amnisti duhet të kaloj

ina-online
ina-online

01/11/2023

Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga tha për “Slloboden Peçat” se si propozues mbetet i mendimit që ligji për amnisti të miratohet.

“Ligji për amnisti nuk ka asnjë lidhje personalisht me emrin tim dhe institucionin që unë drejtoj. Shteti ose do të jetë i barabartë për të gjithë qytetarët ose jo. Do të vërtetohet në veprim se ka standarde të dyfishta, se do të vazhdojë praktika që peshqit e mëdhenjë të kenë privilegje, ndërsa për të dënuarit e thjeshtë të mos ketë mëshirë dhe mirëkuptim.

Nuk mundet që disa të dënuar të vuajnë dënimin me burg në hotele dhe spitale, e ndërsa të tjerë vdesin në “Aushvic”.

Dhe retorika se kriminelët do të dalin në rrugë, duhet ndryshuar retorika e mbajtjes së 2800 të dënuarve (kriminelëve) me akt referimi lirie, mes nesh, që të njëjtat akte të vjetërsohen, në emër të shtetit ligjor, ndërsa ata 2100 që vuajnë dënimin me burg duhet të qëndrojnë deri në fund, në emër të agjendave partiake dhe fushatës parazgjedhore”, theksoi Lloga.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

vrasja ekuador remzi azemi

Vrasja në Ekuador e shqiptarit, arrestohet në Maqedoni i shumëkërkuari

Halil Snopce

Kuvendi i ASH-së ende nuk ka caktuar mbledhje/ Snopçe: Mund të ketë dallime, por do të jemi të unifikuar

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

INFO

NA NDIQ