Lloga me shembuj të Kroacisë sfidon institucionet në Maqedoni (DOKUMENT)

INA
INA

14 Korrik, 2023

Ministri i Drejtësisë në Maqedoninë e Veriut, Krenar Lloga, ka vazhduar përplasjen e tij me Gjykatën Kushtetuese për certifikatat e lindjes.

Ai përmes një postimi në rrjetet sociale ka publikuar një fotografi në të cilën shihet se certifikatat e të lindurve në Kroaci jepen me grafë etnike, propozim të cilin ministrit ia anuloi Gjykata Kushtetuese.

Lloga në përshkrimin e tij në postim, aludon se shembulli i Kroacisë është sipas standardeve evropiane.

Ndryshe, pasi erdhi në pozitën e ministrit të Drejtësisë, Lloga miratoi një Udhëzim i cili parashihte që në certifikatat e reja të të lindurve në RMV të shkruhet edhe përkatësia etnike e qytetarëve. Por këtë udhëzim ia anuloi Gjykata Kushtetuese, sipas së cilës ky udhëzim ishte në kundërshtim me aktet ligjore në vend. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlora citaku

Vlora Çitaku: Sot jam me kryeministrin Kurti

policia-haracine

Vrasje e dyfishtë në Maqedoni, vëllai vret vëllanë dhe kunatën

vucic-2

Vuçiq në siklet nga gazetarja që e pyeti ku i mori armët dhe uniformat grupi terrorist

Afrim Bunjaku

Nesër ditë zie në Kosovë, në nderim të policit të vrarë

hovenier qemal minxhozi

Ambasadorët e SHBA-ve dhe Shqipërisë ndezën qirinj në nderim të policit të vrarë, Afrim Bunjaku

vucic

Viktimizohet Vuçiq, sërish manipulon, ja çka thotë për sulmin terrorist në veriun e Kosovës

policia-kosoves

Njësia Speciale hyn brenda manastirit të Banjskës

Radomir pocuca terrorist serb

Ky është njëri nga terroristët e vrarë serb në manastirin e Banjskës!

Sali Berisha

Berisha: Policia e Kosovës asgjësoi 8 terroristë

INFO

NA NDIQ