Lloga: Në ligjin për amnisti nuk do të përfshihen personat e emëruar apo të zgjedhur nga institucionet

INA
INA

28/09/2023

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga në konferencën e sotme për shtyp tha se ligji për amnisti ka marrë përkrahjen nga Qeveria, ndërsa i njëjti pritet që brenda 10 ditëve të dorëzohet në Kuvend.

Lloga tha se bëhet fjalë për një ligj të përsëritur nga ai i vitit 2018, ndërsa me amnisti nuk do të përfshihet asnjë i zgjedhur apo i e emëruar nga institucionet, poashtu në amnisti nuk do të përfshihen edhe personat që kanë kryer dhunë familjare apo seksuale.

Lloga tha se ligji për amnisti bëhet për shkak të mbipopullimit të burgjeve.

“Kam qenë në burgun e Idrizovës dhe kam parë se atje nuk ka kushte elementare, dhe se nuk ka mundësi që të rregullohen për një kohë të shkurtër”, tha Lloga.

Ministri tha se pret që ligjin për amnisti të merr mbështetjen e të gjithë partive politike dhe të votohet nga të gjithë deputetët në Kuvend.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ