Lloga: Nga mesi i prillit, Komisioni për kushtetutën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

5 Prill, 2023

Nga mesi i prillit do të formohet grupi i punës për ndryshimet kushtetuese, paralajmëron ministri i drejtësisë, Krenar Lloga.

Këtë e bëri të ditur ministri Lloga në takimin me zëvendësshefin e Misionit të Ambasadës së ShBA-ve në Shkup, Eric Meyer. Lloga e informoi Meyer se pret që të gjitha partitë parlamentare, duke përfshirë edhe VMRO-DPMNE-në, më së voni deri më 10 prill, të propozojnë nga një anëtar të tyre për në grupin punues, i cili do të përgatisë ndryshimet kushtetuese.

Temë e takimit përveç ndryshimeve kushtetuese ishin edhe vetingu, Kodi Zgjedhor, lufta kundër krimit dhe korrupsionit, gjendja në burgjet dhe përparimi i bashkëpunimit në pjesën e reformave në gjyqësor.
Lidhur me vetingun, ministri i drejtësisë, Lloga, ka përsëritur se ky proces do të mund të realizohet vetëm me një përkrahje të qartë nga ShBA dhe BE.

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga, theksoi se ShBA-ja është mik i madh dhe partner strategjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut në të gjitha proceset demokratike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arrestim_Pranga-780x468-1

Rrahu gruan dhe fëmijën, arrestohet 36-vjeçari nga Gostivari

arben-taravari-1

(VIDEO) Taravari: Do të bëjmë çmos për ta heq 20%

samiti-i-berlinit

MPJ: Hyjnë në fuqi tri marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

spasovski

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

gjobaa

183 gjoba në Shkup, 55 për tejkalim të shpejtësisë

shkupi

Turqia dhe Maqedonia, shpenzime më të ulëta për jetesë në Evropë

bit-pazar

Sot ndërpritet masa e Qeverisë për ngrirje të çmimeve

rron gjinovci

VIDEO/Gjinovci: Mendësia feudale jo vetëm në Kosovë, paramendoni Ali Ahmeti selinë e ka në një katund në Tetovë

Kuvendi

Caktohen vazhdimet e tre seancave plenare

INFO

NA NDIQ