Lloga: Për herë të parë, rekomandimet e OSBE në Kodin Zgjedhor 6 muaj para zgjedhjeve

Picture of ina-online
ina-online

07/11/2023

Ministri i drejtësisë Krenar Lloga përmes një postimi në profilin e tij në facebook ka shkruar se ndjehet mirë që pas pesë muajsh, u mbajtë seanca e tretë e grupit të punës për reformat në legjislacionin zgjedhor me pikë në rendin e ditës – shqyrtimi dhe miratimi i tekstit përfundimtar të Kodit Zgjedhor, shkruan Lloga, përcjellë Top24

“Siç e dini, anëtarët e seancës së dytë më 07.06.2023 njëzëri e miratuan Rregulloren dhe u vendos që grupi punues të ndahet në 5 grupe më të vogla punuese.
Kodi Zgjedhor më 12 tetor 2023, iu dërgua të gjithë anëtarëve të grupit të punës. Versioni i punës i është dërguar edhe VMRO DPMNE-së në formë elektronike dhe me postë.
Reformat zgjedhore janë një nga sfidat kryesore, si dhe implementimi i të gjitha rekomandimeve të mëparshme të OSBE/ODIHR.
Ministria e Drejtësisë si institucion kyç e filloi këtë reformë të shumëpritur. Shfrytëzoj rastin t’ju informoj se rekomandimet e OSBE/ODIHR-it janë inkorporuar në versionin e punës dhe pres që në seancën e sotme të miratohet teksti i kodit në mënyrë që të respektohet e gjithë procedura. Jam veçanërisht i kënaqur që për herë të parë Kodi Zgjedhor nuk miratohet disa ditë para mbajtjes së zgjedhjeve, siç ishte praktika me ciklet e kaluara zgjedhore, por gjashtë muaj para mbajtjes së zgjedhjeve – pikërisht siç urdhërojnë edhe rekomandimet e OSBE/ODIHR-it.

TË FUNDIT
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
13 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
15 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

15 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
15 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
15 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
23 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
13 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
22 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
21 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ