Lloga propozon zgjerim të KSHZ-së, thotë se s’ka asgjë të keqe nëse pozita merr 5 anëtarë e opozita 2

ina-online
ina-online

28/12/2023

Sa i përket anëtarit në KSHZ, sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, thotë se nuk ka asgjë të keqe që vendin e lirë ta merr Aleanca për Shqiptarët dhe anëtarët të jenë pesë me dy, shkruan TV21.

Sipas Llogës, një praktikë të tillë ka patur edhe në vitin 2020 dhe zgjedhjet kanë qenë fer dhe demokratike. Lloga propozon që përbërja e KSHZ-së të zgjerohet në nëntë anëtarë.

“Unë e di se në vitin 2020 ne kishim praktikë të tillë ku shumica kishte pesë anëtarë të KSHZ-së ndërsa opozita dy, ndërsa zgjedhjet ishin fer dhe demokratike. Nëse njëherë ju keni një princip të tillë dhe ka kaluar në sistem atëherë pse të mos lejohet. Edhe pse unë konsideroj se mund të zgjerohet përbërja e KSHZ-së edhe me nga një anëtar. Të ketë edhe për opozitën dhe ky problem të zgjidhet”, theksoi ministri i drejtësisë, Krenar Lloga.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ