Lloga: Vizita e Kurtit në Tetovë u përdor dhe u keqpërdor në Maqedoni e Kosovë

INA
INA

07/11/2023

Sekretar i Përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët dhe njëherazi ministër i Drejtësisë, Krenar Lloga, ishte i ftuar sonte në emisionin Click Plus në TV21 me gazetarin Fatmir Aliu. Duke diskutuar për zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe bashkëpunimin me partitë e tjera, njëherazi edhe me Vetëvendosjen në pushtet në Kosovë, Lloga u përgjigj se me Vetëvendosjen ata kanë një traditë të gjatë sepse i kanë ndihmuar dhe janë ndihmuar prej saj në shumë beteja politike.

“Ne kemi një traditë me Vetëvendosjen në Kosovë. Është një traditë shumë e mirë që shqiptarët e Maqedonisë e kanë dhe duhet ta kenë me të gjithë kryeministrat e Kosovës dhe Maqdonisë. Për ne kënaqësia ka qenë e dyfishtë, sepse kemi takuar një partner që na ka ndihmuar dhe i kemi ndihmuar nëpër betejat tona politike.”- tha Lloga.

Ndërsa i pyetur për vizitën e Kurtit në Shkup edhe Tetovë, duke takuar vetëm përfaqësuesit e opozitës shqiptare në Maqedoni, Lloga u përgjigj se kjo vizitë u përdor dhe u keqpërdor si në Maqedoni, ashtu edhe në Kosovë.

“Është shumë situatë delikate që u përdor dhe u keqpërdor në Maqedoni , ashtu siç u përdor dhe u keqpërdor edhe në Kosovë. Le ta lëmë si një episod të shkëlqyer kur zoti Kurti erdh dhe promovoi rrugën e një prej shqiptarëve më të mëdhenj, siç ishte Adem Demaçi.”- u përgjigj Lloga.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6922

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

Naim Murseli Liridon

Naim Murseli pranon përpara policisë se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij, 15 mijë euro i dha para dhe 15 duhej pas aktit

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

INFO

NA NDIQ