Ministri Lloga tregon se kur mund të mbahen zgjedhjet

Picture of INA
INA

22/11/2023

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga ka paralajmëruar se 8 maji i vitit të ardhshëm mund të jetë data e mundshme për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale në pako.

“Jozyrtarisht e di që ajo datë do të jetë datë zyrtare. Gjithsesi, mazhoranca do të duhet të mbajë qëndrim këto ditë, ndërsa më pas edhe me opozitën dhe besoj se kjo do të jetë data për dy ciklet zgjedhore”, theksoi ministri Lloga i pyetur nëse 8 maji do të jetë data e zgjedhjeve.

Edhe zëvendëskryeministri dhe ministri i Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve ndërmjet Bashkësive, Artan Grubi, thotë se në maj ka hapësirë ​​për të mbajtur zgjedhjet e rregullta.

“Mendoj se të gjitha partitë politike pajtohen që zgjedhjet të mbahen së bashku dhe të mos jenë të parakohshme, sepse në maj ka hapësirë ​​për t’u mbajtur, sipas legjislacionit tonë, zgjedhje të rregullta, si presidenciale dhe parlamentare, dhe shpresoj që brenda pak ditësh do të merret një vendim i përbashkët për mbajtjen e këtyre zgjedhjeve”, tha Grubi.

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, nga ana tjetër, thotë se LSDM mbetet në qëndrimin që më në fund pas shumë vitesh të ketë zgjedhje të rregullta parlamentare.

“Ne si Lidhje Socialdemokrate qëndrojmë se duhet të ketë zgjedhje të rregullta parlamentare, më në fund një herë pas një serie vitesh në vendin tonë duhet të ketë zgjedhje të rregullta parlamentare, çdo gjë tjetër është çështje diskutimi”, tha Bytyqi, i cili me Llogën dhe Grubin morën pjesë në Akademinë solemne me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe Ditëve të Alfabetit të Gjuhës Shqipe, organizuar nga Qeveria.

Në pyetjen se a do të ketë lista të përbashkëta mes BDI-së, ASH-së dhe LSDM-së, të tre thonë se janë të hapur për një gjë të tillë dhe se po flitet për këtë.

“Fronti evropian është i hapur për të gjitha partitë politike që mbështesin rrugën evropiane të shtetit, qoftë në performancë të përbashkët apo në lista të përbashkëta është çështje marrëveshjeje. Ende nuk kemi marrëveshje partiake, koalicioni apo ndërpartiak për lista të përbashkëta, por të gjitha opsionet janë të hapura”, deklaroi Bytyqi lidhur me këtë çështje.

I pyetur nëse ASH-ja do të largohet nga koalicioni nëse nuk ka ndryshime kushtetuese, Lloga tha se atyre ndryshimeve duhet t’u jepet shpresa deri në fund dhe se Aleanca do të jetë aty deri në fund që ndryshimet kushtetuese të kenë sukses.

TË FUNDIT
43 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
50 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
58 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
3 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ME TE LEXUARA

23 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
7 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 ditë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
23 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
7 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

INFO

NA NDIQ