Lloji i ri i koronavirusit ka gjithashtu simptoma të reja: Diçka që nuk e kemi parë më parë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Prill, 2023

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëron për një variant të ri të Covid-it, një nënvariant i omicron XBB.1.16, i njohur si Arcturus.
OBSH e ka përfshirë në listën e varianteve nën vëzhgim që nga 22 marsi. Ekspertët thonë se ky variant ka një shkallë transmetimi më të lartë se speciet e mëparshme, por nuk duket të jetë më i rrezikshëm.

“Po shkakton një numër në rritje të rasteve në pjesë të caktuara të botës, përfshirë Indinë.” “Ne nuk po shohim ende norma të larta të XBB.1.16 në Shtetet e Bashkuara, por ato mund të bëhen më të theksuara në javët në vijim,” tha Dr. Matthew Binniker, drejtor i Laboratorit të Virologjisë Klinike të Klinikës Mayo .

Ai thotë se ekspertët po vërejnë simptoma të reja që vijnë me variantin e ri.

“Një tipar i ri i rasteve të shkaktuara nga ky variant është se duket se shkakton konjuktivit, ose skuqje dhe kruarje të syve te pacientët më të rinj. Ne nuk e kemi parë këtë më parë me shtamet e mëparshme të virusit,” shton Dr Binniker.

Ai thotë se viruset e frymëmarrjes, duke përfshirë infeksionet COVID-19, gripin dhe RSV, kanë rënë në SHBA javët e fundit.

“Numri i infeksioneve të frymëmarrjes ka filluar të ulet ndërsa kalojmë në muajt e pranverës në hemisferën veriore me temperatura më të ngrohta dhe njerëz që qëndrojnë jashtë. “Viruset e frymëmarrjes, si SARS-CoV-2, priren të bien në muajt e pranverës dhe të verës, dhe kjo është ajo që ne po shohim tani në shumicën e pjesëve të Shteteve të Bashkuara”, thotë Dr. Biniker.

SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, vazhdon të evoluojë ndërsa virusi ndryshon dhe kopjon veten ndërsa përhapet nga personi në person, duke krijuar variante të reja.

“Variantet e reja vijnë e shkojnë. Ne po shohim rritje të shkallës së transmetimit dhe për rrjedhojë nivele më të larta të infektimit me variantet e fundit të Covid, por në përgjithësi, ato priren të shkaktojnë sëmundje më pak të rënda tek individët, gjë që është një lajm i mirë. Kjo ka të ngjarë për shkak të një kombinimi faktorësh, duke përfshirë normat më të larta të vaksinimit, shkallët më të larta të imunitetit nga infeksioni i mëparshëm dhe patogjenitetin më të ulët të varianteve të fundit”, shpjegon Dr. Biniker.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

shkelzen-gashi

Gashi tregon kush po e mbështet Kosovën dhe “shpërthen” ashpër ndaj mediave: Qysh s’po ju vjen marre, bre?

INFO

NA NDIQ