Loja me fate njerëzish

Picture of ina-online
ina-online

30/08/2023

Shkruan: Shkelzen Halimi

Faza kalimtare e shqiptarëve nga komunizmi në demokraci do të bëhet tunel pa fund. Në fakt, kjo fazë do të mbesë aty ku u tha se mori fund komunizmi, duke mos bërë asnjë një hap përpara. Në ndërkohë, u dëshmua se shqiptarët akoma nuk janë liruar nga folklorizmi. Petku përrallor që u hidhet mbi supe bartësve të elitave politike, vazhdimisht i katapulton disa “heronj” të lagjeve tona, të cilët politikën shqiptare e mbështjellin vetëm me kaos dhe më “nuk dihet se kush han, kush pi e kush paguan”.

Punësimi si nevojë e sigurimit të ekzistencës me rekomandim të partisë (si në komunizëm), u bë dukuria më e shëmtuar e shoqërisë shqiptare. Kjo dukuri që krah më krahë hapi Kutinë e Pandorës, u tregua me shumë se kobzezë, duke e plandosur arsimin, duke luajtur me fate njerëzish, duke përhapur nihilizmin midis të rinjve, të cilët pandërprerë kërkojnë shpëtim larg vendlindjes.

Mikro heronjtë e partisë në pushtet si aktivitet të tyre të veçantë kanë hartimin e listave të punësimit me emra të militantëve, të cilët garantimin e punës, jo vetëm që do ta blejnë me aktivitet herë – herë edhe të njollosur, por do ta blejnë edhe në mënyrë konvencionale, me lekë, të cilat për funksionim normal i “shkojnë arkës së partisë”. Sepse, dikush kishte thënë: partia ndryshe s’mund të funksionojë…

TË FUNDIT
2 ditë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
4 ditë
Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë
6 ditë
Shkundja "FLontit" dhe kush po i ha "GURABIJAT"!
6 ditë
Edhe PPD-ja i fitoi zgjedhjet dhe iku në opozitë, por s’qante si ti o Ali Ahmeti!
1 javë
Meloni në Shqipëri, ama duhet dhe qasje konstruktive, rajone europiane në Ballkan,investime, etj

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

muhamer pajaziti

Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë

Naser Pajaziti

Shkundja “FLontit” dhe kush po i ha “GURABIJAT”!

fejzi hajdari

Edhe PPD-ja i fitoi zgjedhjet dhe iku në opozitë, por s’qante si ti o Ali Ahmeti!

muharrem salihu

Meloni në Shqipëri, ama duhet dhe qasje konstruktive, rajone europiane në Ballkan,investime, etj

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Shqipëria e përmbytur nga turistë qoftesh e jo milionash…!?

isabel alende

Isabel Alende: Pse njerëzit janë lodhur nga demokracia dhe po përqafojnë diktaturat

urim hasipi

Me marrëveshjen e Ohërit është thyer ëndrra e shqiptarëve

adnan azizi

Strofulla e fundit e maskarenjëve është “patriotizmi”

INFO

NA NDIQ