Lojrat e fatit, 500 metra larg shkollave – nisin reagimet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Qeveria e RMV-së në seancën e fundit, ka vërtetuar Propozimin e Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për lojra të fatit dhe për lojrat argëtuese, propozuar nga Ministria e Financave.

Me qëllim të mbrojtjes së të rinjve, me ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për lojra të fatit, propozohet që hapësirat afariste respektivisht vendpagesat e lojrave të fatit të jenë në largësi jo më pak se 500 metra nga shkollat fillore dhe të mesme – thonë nga Qeveria, duke shtuar se me ligjin ekzistues nuk është vërtetuar largësia nga shkollat fillore dhe të mesme të hapësirave afariste ku organizohen lojrat e fatit, respektivisht nuk vërtetohet kriteri i këtillë – thuhet në komunikatën e Qeverisë.

Lëvizja Antibixhoz e ka përshëndetur këtë vendim të Qeverisë, duke e quajtur hap të parë drejt realizimit të kërkesave të parashtruara nga kjo Lëvizje. Por, duket se synimet janë më të mëdha.

“Ne jemi të detyruar që të merremi pas kërkesave të Lëvizjes, ne kërkojmë spostim prej 3 kilometrave të të gjithë objekteve e lojrave të fatit nga vendbanimet, institucionet me karakter publike dhe jopublike dhe nga objektet fetare. Por me rëndësi është që kanë filluar gjërat të lëvizin nga pika zero” – thotë Xhemal Abdiu, Lëvizja Antibixhoz.

Por, ndryshe mendojnë nga Asociacioni për organizim e lojrave të fatit – APIS. Sipas tyre, me këtë vendim Qeveria ka nis procesin e mbylljes së lojrave të fatit në Maqedoninë e Veriut, kurse do të përpiqet t`i shtyjë në Kuvend me flamur evropian.

Me flamur Evropian, me procedurë të shkurtër, do t`ua marrë vendet e punës 10.000 njerëzve dhe do ta varfërojë buxhetin për 280 milionë euro në nivel vjetor. Konform urbanizimit ekzistues, distancimi i një objekti në 500 metra nga një shkollë, do ta afrojë të njëjtin në më pak se 500 metra nga shkolla tjetër. Për këtë shkak me përgjegjësi themi se distanca e propozuar prej 500 metrave në thelb do të thotë se Qeveria, në fakt, propozon mbylljen e plotë të kësaj dege ekonomike” – thonë nga APIS.

Nga ky asociacion, duke paralajmëruar protesta, u bëjnë thirrje deputetëve dhe mediave, sic thonë, të mos bien nën ndikimin e fushatës së zezë të kritikëve, të cilët asnjëherë nuk kanë treguar se cilat interese të biznesit janë duke I mbrojtur. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ